Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

Rowerki na miarę dziecięcych potrzeb – przegląd

Maluszki w okresie dzieciństwa cechują się ogromnymi pokładami energii i chęcią próbowania nowych aktywności. Dzieci są odważne i żywiołowe, więc trzeba znaleźć sposoby na efektywne spożytkowanie tych zasobów. Żyjemy w erze nowoczesnych technologii i zewsząd otaczającej nas elektroniki, co ma również wpływ na rozwój i dorastanie najmłodszych. Coraz szybciej i intensywniej uzależniają się od ekranów urządzeń. Aby temu zapobiec, warto zaproponować im ciekawą alternatywę. Jazda na rowerze to powszechna i uniwersalna forma sportu i zabawy, którą można uprawiać wraz ze znajomymi. Wybór odpowiednio dopasowanego do dziecka modelu sprawi, że będzie miało więcej chęci na korzystanie z niego na co dzień. Jak tego dokonać? Najważniejszy czynnik będzie stanowił wiek.

Na początek – rowerek biegowy

Dzieci zaczynają swoją przygodę z rowerkiem biegowym w okolicach 2. roku życia. To typ roweru pozbawiony tradycyjnego układu napędowego. Jest doskonałym sposobem na naukę balansowania ciałem i utrzymywania równowagi. Jazda na nim polega na siedzeniu i odpychaniu się nóżkami, dlatego warto zwrócić uwagę na regulowaną wysokość. Dzięki niemu maluszek ćwiczy mięśnie i koncentrację bez ryzyka utraty stabilności i szybkiego zrażenia się. Rowerek dziecięcy powinien być przede wszystkim lekki i dopasowany do wzrostu – dzieci w wieku od 2 do 4 lat najczęściej mierzą od 80 do 108 cm, więc zalecany jest rowerek biegowy z kołami o średnicy 12”.

Rowerek trójkołowy – kolejny krok w stronę samodzielności

Gdy maluch ma ponad metr wysokości i ok. 5-7 lat, warto rozważyć zakup kolejnego roweru – standardowego już modelu z pedałami, jednak wyposażonego w dodatkowe mniejsze kółka po bokach. Najczęściej służy on bardzo krótko, bo maluszki szybko uczą się jazdy, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić możliwość zdemontowania tych wsporników. Rowerek trójkołowy najczęściej występuje w wersji z kołami 16” i 20”. Z reguły jest tylko jednobiegowy i posiada jeden rodzaj hamulca. Dostępne są zarówno modele plastikowe, jak i niezwykle efektowne oraz trwałe warianty drewniane.

Rower dla dzieci w wieku 6-10 lat

Rowerek dla dziecka

Przyszła pora na przedostatni etap w przygodzie rowerowej maluszka – kolejna kategoria po przekroczeniu 145 cm wzrostu obejmuje już nastolatków i dorosłych. Rowerek dla dziecka w wieku komunijnym najczęściej posiada 24” koła. Jest wyposażony w przerzutki, amortyzatory i dwa hamulce ręczne, co znacząco poprawia komfort jazdy i czyni go mniejszą wersją rowerów dla dorosłych. Warto postawić na lekką i wytrzymałą konstrukcję z uwagi na coraz bardziej dynamiczną jazdę pociechy – najlepsza będzie aluminiowa lub karbonowa rama. Należy również zapoznać się ze specyfiką hamulców, które odgrywają kluczową rolę dla bezpieczeństwa jazdy. Przydatne mogą być również błotniki – dzieci uwielbiają wjeżdżać w kałuże, mimo że mamy wolałaby uniknąć tego typu plam.

Rower dla nastolatka

W momencie, kiedy dziecko przekroczy wysokość 150 cm, warto rozważyć zakup roweru 26” lub 27,5”. Od takich wielkości kół zaczyna się również większa różnorodność w wyborze modeli. Na rynku dostępne są m.in. rowery górskie, crossowe, trekkingowe, miejskie czy BMX. Wszystko zależy od upodobań pociechy.

Jak dopasować rower do dziecka – wskazówki

Rowerek dla dziecka

Specjaliści z branży rowerowej podpowiadają, że najlepszym sposobem na odpowiednie dopasowanie wielkości roweru do dziecka jest zmierzenie przekroku, czyli długości wewnętrznej strony nogi. Istotne jest upewnienie się, że będzie on pasował do proporcji i możliwości maluszka. Metoda polega na tym, że maluch staje boso, w lekkim rozkroku oparty o ścianę, po czym mierzy się odległość między kroczem a podłożem. W Internecie dostępne są również specjalne kalkulatory, które na podstawie płci, wzrostu i przekroku obliczają optymalny rozmiar ramy rowerowej. Ponadto przy wyborze roweru należy zwrócić uwagę również na hamulec – dla początkujących może to być typ „torpedo”, czyli działający poprzez kręcenie pedałami do tyłu. Dla starszych dzieci lepsze będą już hamulce w manetkach w rowerach z przerzutkami. Najlepiej wybrać lekki model wykonany z aluminium i ograniczyć dodatkowe gadżety zwiększające wagę sprzętu. Istotnymi elementami są również wygodne siodełko oraz amortyzatory, które zapewniają komfort podczas jazdy na nierównym terenie.

Dlaczego nie warto kupować roweru na wyrost?

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że dziecko szybko rośnie, więc można mu kupić większy rower. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Zbyt wysokie siedzonko może sprawić, że maluch będzie miał problem z wsiadaniem i zsiadaniem z roweru, a trudności w panowaniu nad nim mogą zniechęcić go do dalszej jazdy. Wybór większego modelu jest zrozumiały ze względów ekonomicznych, jednak decyzje związane z dziećmi powinny być podejmowane na podstawie innych pobudek – chęci rozwijania w dziecku pasji i zachęcania do aktywności ruchowej. Nie warto więc stawiać poprzeczki od razu zbyt wysoko i pozwolić maluchowi na przejście całej ścieżki typów rowerów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *