Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

dziewczynka układająca puzzle

Układanki i puzzle a rozwój dziecka

Dzieci uwielbiają puzzle i układanki, które skutecznie odganiają nudę i stają się źródłem wspaniałej zabawy przez wiele godzin. Układanie puzzli to świetna gimnastyka, która przeciwdziała dysleksji. Wpływa korzystnie na sferę psychofizyczną, wspierając prawidłowy rozwój dziecka. Warto po nie sięgnąć już w przypadku niemowlaka, z czasem zwiększając poziom trudności. Niepozorne puzzle uczą dziecko kreatywności, spostrzegawczości, cierpliwości i koncentracji. Lista zalet jest ogromna, dlatego warto wyposażyć się w kilka zestawów. Wybór jest ogromny, wobec czego nie ma problemu z dobraniem układanki do wieku i możliwości dziecka.

Jaki wpływ na rozwój dziecka mają puzzle i układanki?

dziecko układające puzzle z mamąPo układanki i puzzle warto sięgnąć z wielu powodów, jednym z nich będzie rozwój wyobraźni przestrzennej. Cała zabawa polega na dopasowywaniu odpowiednich elementów, aby stworzyć spójną całość, ułożyć konkretny obrazek. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, szczególnie dla małego dziecka. Warto jednak wręczyć mu puzzle, bo ich układanie stanowi świetny trening wyobraźni. Na początek należy wybrać jak najprostsze puzzle, skomplikowana układanka wręcz zniechęci dziecko. Musi zostać ona dostosowana do wieku i przede wszystkim zdolności malucha. Dziecko zacznie dostrzegać różnice i podobieństwa, co bardzo stymuluje jego umysł. Niepozorne puzzle, w których tak naprawdę nie ma niczego skomplikowanego, świetnie nadają się do rozwoju logicznego myślenia, dostrzegania przyczyny i skutku. Wspaniałe rozbudzają ciekawość poznawczą, oddziałują na wiele zmysłów. Małe dziecko jest ciekawe otoczenia, a nie ma lepszego sposobu na przyswojenie nowej wiedzy niż poprzez zabawę. Klocki są świetną formą rozrywki o walorach edukacyjnych. Samo dopasowanie poszczególnych elementów stanowi dla dziecka powód do radości i dumy, wzrasta pewność siebie.

Powody, dla których warto dawać dzieciom puzzle i układanki

Od małego dziecka nie należy oczekiwać tego, że będzie w stanie skupić uwagę na wykonywaniu jednej czynności przez dłuższy czas. Istotne będzie jednak trenowanie, bo to praktyka czyni mistrzem. Świetnym sposobem do rozwijania umiejętności skupienia uwagi, wzmożenia koncentracji i wyciszenie się jest układanie puzzli. Dzieci potrzebują różnych stymulatorów, zabawy muszą być zróżnicowane. Z samego rana podopieczny nie będzie zainteresowany tym, aby grzecznie siedzieć i bawić się układankami, ale wieczorna pora po aktywności fizycznej to wspaniały czas na sięgnięcie po puzzle. Po całym dniu pełnym wrażeń dziecko potrzebuje chwili relaksu, uspokojenia się, a układanki nadają się idealnie. Po szkole czy nawet przed snem warto coś ułożyć. Puzzle można traktować jak narzędzie regulujące poziom pobudzenia, stymulujące uwagę i jednocześnie sprzyjające wyciszeniu. Dzieci szybko zauważają, że nie wystarczy ułożenie pierwszego lepszego elementu, każdy ma swoje określone miejsce i trzeba go odnaleźć pośród wielu innych. Wymaga to skoncentrowania się, pełnego zaangażowania w wykonywaną czynność, spokojnego rozważania kolejnych ruchów, planowania działań.

Dlaczego warto zainwestować w puzzle i układanki dla dzieci?

Zabawki, która będzie ćwiczyć sprawność manualną nie trzeba daleko szukać, wystarczy sięgnąć po układanki. Dopasowywanie do siebie elementów wymaga precyzyjnego manipulowania nimi dłońmi, a to z kolei ma pozytywny wpływ na rozwój motoryki małej. Na początku maluszek jest w stanie chwycić przedmiot dłonią, potem zaczyna robić to palcami, następnie prostuje kciuk i uczy się chwytu pęsetowego. Coraz mniej problematyczne jest dla niego przekładanie przedmiotów z ręki do ręki, może wykonywać coraz dokładniejsze ruchy. Takie niepozorne układanie puzzli to świetny wstęp do nauki samodzielnego ubierania się czy jedzenia. Łatwiej będzie również przejść od prac plastycznych, czyli malowania, rysowania, lepienia itd. Później przyjdzie czas na coś jeszcze bardziej wymagającego, czyli na naukę pisania. Do wszystkiego trzeba dojść stopniowo i powoli, dlatego układanki sprawdzają się rewelacyjnie. Rozwijają one sprawność rąk, uczą przez doświadczanie. Pozwalają uniknąć problemów z integracją sensoryczną, dają satysfakcję z samodzielnie wykonanego zadania, rozwijają kreatywność, uczą cierpliwości i wytrwałości, wzmacniają umiejętności kognitywne.

Jakie są dostępne puzzle dla dzieci?

dziecko układające puzzleRodzajów układanek dla dzieci jest wiele, można przebierać w puzzlach, klockach, sorterach, planszach. Nie brakuje układanek wzbogaconych o elementy dźwiękowe, które stanowią dodatkową atrakcję i wpływają pozytywnie na zmysł słuchu. W przypadku puzzli można mówić o uniwersalności, bo sprawdzą się one w każdym wieku, wystarczy dobrać odpowiedni poziom trudności. Wybierając puzzle, trzeba mieć na uwadze ich rodzaj, przedział wiekowy, materiał wykonania, skomplikowanie wzoru, wielkość i ilość elementów w zestawie. Puzzle tradycyjnie będą dobrym wyborem dla dzieci zarówno małych, jak i starszych, warto dobrać je do zainteresowań i upodobań. Ciekawą opcją są puzzle magnetyczne, które układa się na specjalnych planszach. Na ich korzyść przemawia to, że się nie gubią, można je układać w dowolnej pozycji, bo nie odpadają od planszy. Będą niezastąpione poza domem, podczas podróżowania. Mogą być nawet przyczepiane do lodówki. Małym dzieciom warto sprezentować puzzle piankowe z dużymi elementami, które mogą być gniecione i nawet gryzione. Sprawdzą się wobec tego już w przypadku niemowlaków sześciomiesięcznych. Tego typu puzzle są nawet wodoodporne, więc mogą być używane podczas kąpieli.

Najmłodszym polecić można też puzzle sensoryczne, które wydają różne dźwięki, zmieniają kolory, mają zróżnicowaną fakturę. Dwulatkom i trzylatkom warto dać puzzle z uchwytami. Z kolei dla czterolatków i pięciolatków odpowiednie będą puzzle warstwowe, taka wielopiętrowa układanka stanie się miłym urozmaiceniem zapewniającym mnóstwo zabawy. W sprzedaży znajdują się też puzzle sześcienne, z których można stworzyć rozmaite wzory. Dość nietypowe są puzzle wkrętki, które się wciska i wkręca, świetnie rozwijają motorykę małą. Starszym dzieciom polecić można puzzle 3D i 4D, które są bardziej wymagające, umożliwiają stworzenie różnych budowli, zwierząt i pojazdów. Warto pomyśleć też nad puzzlami drewnianymi, które mocno pobudzają wyobraźnię, są w pełni naturalne, bezpieczne, niezwykle trwałe i wytrzymałe. Uczą precyzji, cierpliwości, mogą być nawet malowane i ozdabiane. Przedszkolaki będą zachwycone puzzlami do opowiadania, przedstawiające różne historie w formie ilustrowanej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *