Chusteczki nawilżane to zupełny must have każdego rodzica. Coraz częściej dorośli do pielęgnacji skóry maluszka wybierają gazę, chusteczki czy waciki nawilżane przegotowaną wodą, a mimo to podczas spacerów i podróży muszą do swojej torby zabrać chusteczki na wypadek „awarii”. To poręczne i wygodne rozwiązanie, ale nie wszyscy rodzice wiedzą, jak dokonać zakupu takiego produktu, który będzie nie tylko oczyszczał skórę malca, ale także pielęgnował ją i nawilżał.
Kilka prostych zasad przy zakupie chusteczek nawilżanych
Rynek artykułów dla dzieci jest naprawdę spory. Nawet najmniejsza drogeria handlowa oferuje szeroki wybór chusteczek nawilżanych. By się nie pogubić, warto przeczytać skład produktu. Co oferują producenci chusteczek? Najczęściej wzbogacone są one o substancje pielęgnujące — np. pantenol, emolienty, alantoinę, witaminy, glicerynę, olejki, a nawet prebiotyki. Tak bogaty skład gwarantuje, że skóra malca nie tylko zostanie dokładnie oczyszczona, ale także nawilżona i wypielęgnowana. Definitywnie należy unikać wszelkich substancji uznanych za szkodliwe — silnie alergizujących konserwantów takich jak Butylparaben, Methylparaben czy Propylparaben, a szczególnie związku o nazwie Methylisothiazolinone, a także związków SLS, które odpowiadają za pienienie, a także tak zwanych PEG-ów (przede wszystkim PEG-7 Glyceryl Cocoate, który może wysuszać skórę). Warto także zwrócić uwagę na mocne aromaty. Choć perfumy są przyjemne i niwelują nieprzyjemne zapachy, to mogą one podrażniać naskórek, a nawet, w przypadku bardzo wrażliwej skóry, wywoływać odczyny zapalne.
Chusteczki od konkretnych zadań
Wiele spośród tych jednorazowych produktów pielęgnujących posiada specjalne zastosowanie. Chusteczki nawilżane dla dziecka mogą być uniwersalne, jak również, według obietnic producenta, przeznaczone do konkretnego typu skóry — np. dla dzieci z AZS — atopowym zapaleniem skóry. Jeszcze inne wyprodukowane są z myślą o skórze wrażliwej, a ich skład jest ograniczony do minimum. Takie chusteczki nie są nasączone pięknymi zapachami. Dla tych największych wrażliwców można dobrać chusteczki nasączone w 98% wodą. Pozostały skład to niewielka ilość konserwantu, potrzebna do tego, by ich materiał nie wysychał. Wprowadzając chusteczki do wyprawki, warto poeksperymentować z różnymi produktami. Zamiast stawiać na markę, która już wcześniej sprawdziła się przy starszym dziecku, można zakupić kilka opakowań różnych producentów i zobaczyć jak zareaguje na nie skóra malca i, z którymi, finalnie, się „zaprzyjaźni”.
Ekologiczny wybór dla rodzica
W przypadku jednorazowych artykułów zawsze w głowie rodzi się pytanie o ich ekologiczność. W jaki sposób można obniżyć w tym wypadku, negatywny skutek uboczny w postaci pomnażających się odpadów? Znaczenie ma sama tkanina, z której zostały wykonane nawilżane chusteczki dla dziecka. Wielu producentów oferuje biodegradowalne chusteczki, na przykład takie, które wykonane zostały z włókien celulozy — rozpuszczają się one w wodzie, dzięki czemu nie powodują wzrostu odpadów. Również wiskoza wykazuje biodegradowalne właściwości, jest w stanie rozłożyć się w zaledwie sześć tygodni po wyrzuceniu. Do jej produkcji, co jest nie bez znaczenia, zużywa się mniejszą ilość wody. Coraz częściej producenci starają się wziąć odpowiedzialność za środowisko naturalne, dlatego ekologicznych chusteczek nie brakuje w drogeriach. Produkt eko z dobroczynnym, bogatym składem może być strzałem w dziesiątkę! Niestety, zdecydowana większość chusteczek pakowana jest w plastikowe opakowanie, ponieważ plastik stanowi dobrą barierę przed wysychaniem zawartości i ciężko znaleźć dla niego alternatywę.
Na placu zabaw, na spacerze, podczas wędrówki w góry, na plaży — podróż z malutkim w te wszystkie miejsca z dzieckiem nie ma racji bytu, jeśli rodzic nie zorganizuje dokładnej wyprawki, w której nie zabraknie chusteczek, przewijaka czy czystej pieluszki. Producenci prześcigają się w ofertach, by dać klientom szeroki wybór i świetnej jakości produkt, po który sięgną nie tylko raz, ale także, po który wrócą w przyszłości. Chusteczki to nie tylko produkt do pupy, ale także służy do wytarcia noska, rączek i buzi. Dobrze jest więc, by wysoka jakość produktu sprzyjała skórze i zdrowiu maluszka.