Something went wrong: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 13203 bytes received

Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

dziewczynka i jej lalka z akcesoriami

Czy lalki są dziecku potrzebne?

Pytanie to z pewnością znajduje się na ustach młodych rodziców, w szczególności gdy zostają oni poproszeni przez swoją malutką księżniczkę o zakup produktu ściągniętego ze sklepowej półki. Z pewnością wszystkie mamy miały w swoim dzieciństwie swoją lalkę, taką, której za żadne skarby nie chciały oddać w obce ręce. Koniec ubiegłego wieku to charakterystyczny okres, w trakcie którego import zabawek zza polskich granic nie był na tyle rozwinięty. W związku z tym rynek został zaopatrzony w szmaciane lalki wykonywane przez lokalne manufaktury lub przygotowywane własnoręcznie przez starszych członków rodziny.

Obecnie rynek zabawek dla dzieci charakteryzuje się dużą rozpiętością oferowanego asortymentu. Podaż pozwala na zapoznanie się z wieloma rozwiązaniami, które różnią się od siebie zarówno materiałem wykorzystanym do produkcji, jak i przeznaczeniem. Początkowo lalki wykonywano m.in. z drewna, gliny, kamienia lub skóry zwierzęcej — tego typu zabawki bywały ubierane w specjalne stroje oraz malowane naturalnymi barwnikami. Aktualnie w procesach produkcyjnych najczęściej wykorzystuje się tworzywa sztuczne, nie należy jednak zapominać o tych wykonywanych z drewna lub tkanin — tzw. szmaciankach.

Prezencja lalki, a reakcja dziecka  szmaciane lalki z akcesoriami

Interesującym okazuje się aspekt psychologiczny, na który powinno się zwracać uwagę podczas doboru rozwiązania. Ostateczny wybór musi być bezpośrednio związany z wiekiem dziecka, w szczególności gdy to jest jeszcze w okresie niemowlęcym — w przypadku złego doboru problematycznym będzie obudzenie w maluchu pierwszych instynktów związanych z zainteresowaniem i empatią. Kolejnym krokiem, który powinien mieć wpływ na podjęcie decyzji to właściwa prezencja zabawki. Nieatrakcyjna, a wręcz niepokojąca lalka może być powodem wielu nieprzespanych nocy. W związku z tym warto zwrócić szczególną uwagę na to czym charakteryzuje się dany model.

Jaka jest rola lalek dla dzieci?

Zadowolenie dziecka to efekt właściwego zrozumienia zainteresowań malucha oraz zakupu odpowiedniego rozwiązania zaspokajającego jego potrzeby. Najwięcej uwagi rodzice powinni poświęcić początkowej fazie rozwoju, w której to brzdąc wykazuje zainteresowanie związkiem przyczynowo-skutkowym swoich działań. Innymi słowy, oznacza to, że maleństwo jest zaciekawione światem, tym co się stanie gdy coś dotknie lub zrzuci na podłogę. Zakup lalki dla dzieci w wieku 12 – 20 miesięcy powinien odbywać się w sposób ostrożny, zaleca się zabawki wykonane z miękkich tkanin — przytulanki.

Rodzice, których dzieci przekroczyły próg dwóch lat, mogą z powodzeniem zainteresować się bardziej realistycznymi rozwiązaniami. Brzdące w tym wieku podejmują pierwsze próby wykorzystywania swoich zmysłów w celu lepszego rozumienia tego co je otacza. W świecie dwulatki lalka odgrywa kluczową rolę, jest ona obecna podczas niemal każdej codziennej czynności — także w prostych spektaklach odgrywanych przed rodzicem w ramach zabawy. Tego typu zabawka staje się nieodłącznym towarzyszem, którego zadaniem jest poruszać wyobraźnię małej dziewczynki.

Lalka z akcesoriami — zabawka dla większych dzieci?

Wyrośnięte dzieci posiadają zdecydowanie lepszą koordynację psychoruchową od niemowlaków, w związku z czym można zaopatrzyć je w ciekawsze i bardziej złożone rozwiązania. Jednym z nich jest lalka z akcesoriami, która sprawi, że dziecko będzie w stanie odgrywać swoje wymarzone role — może zostać zarówno lekarzem, jak i nianią. Jak wiadomo, starsze dzieci lubią popisywać się swoją kreatywnością, w związku z tym warto zakupić zabawkę, która nie będzie jej ograniczała.

Lalki dla starszych dzieci — cechy szczególneszczęśliwa dziewczynka i jej lalka z akcesoriami

Jak wiadomo, tego typu laleczki nie są przeznaczone dla najmłodszych dzieci za sprawą małych elementów dostarczanych w zestawie z plastikowym dzidziusiem. Należy zwracać na ten aspekt szczególną uwagę, głównie za sprawą tego, że połknięcie przez malucha jednego z niewielkich akcesoriów może skończyć się w bardzo zły sposób. Nie należy uginać się przed prośbą malucha, a świadomie podejmować wybór — musi być on uzależniony od wieku dziecka. Dla najmłodszych zaleca się duże lalki wykonywane z bezpiecznych materiałów, oczywiście bez ruchomych i niewielkich elementów.

Niemniej jednak w przypadku starszych dzieci tego typu rozwiązanie będzie świetnym prezentem, głównie za sprawą nauki poprzez zabawę — czasami aż nader kreatywną. W związku z tym dzieci w wieku od 3 do 5 lat mogą być wprowadzane w świat wieloczęściowych zabawek. Zakup lalki z wieloma akcesoriami będzie świetnym wyborem. Za sprawą złożoności upominku ten z pewnością pozostanie na długo ulubioną zabawką każdego malucha. Warto zaopatrzyć własne dziecko w zestaw zawierający niezbędne oprzyrządowanie — na szczęście możliwy jest osobny zakup rekwizytów. Mowa w tym przypadku m.in. o wózkach, kołyskach, butelkach, nocnikach, smoczkach lub pieluchach.

Brakujący element, czyli kołyska dla lalek

Większe dzieci jak wiadomo, zaczynają wykazywać coraz większe zainteresowanie otoczeniem, poza tym ważny staje się w ich przypadku aspekt nauki przez zabawę. Co więcej, maluchy w wieku pięciu lat chcą uczyć się od rodziców sposobów, w jakie wykonuje się dane czynności. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad ciekawym produktem, jakim jest kołyska dla lalek, który pozwoli dziecku całkowicie pochłonąć się odgrywaniu roli mamy.

Podczas doboru rozwiązania warto zwracać uwagę na materiał, z którego dany produkt został wykonany. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się kołyski wykonane niemalże w całości z drewna — są ekologiczne i bardzo wytrzymałe. Oczywiście najtańsze rozwiązania wykonywane są z materiałów sztucznych, jednak może być to atut — brak obaw o drzazgę w palcu. Przeglądając ogłoszenia, uwagę przykuwają także oferty z produktami wykonanymi z wikliny, które tak jak kołyski z drewna charakteryzują się wykorzystaniem surowców naturalnych.

Wybór zabawki jest prostym zadaniem?

Właściwy rozwój dzieci dzieli się na wiele faz, w których to maluch nabywa nowe umiejętności pozwalające na lepsze obcowanie z rzeczywistością. Zarówno dzięki lalkom, jak i innym akcesoriom będącym na wyposażeniu domowej bawialni możliwe jest wprowadzanie pierwszych zabaw edukacyjnych z dzieckiem — są one kluczowym elementem, w szczególności w wieku od 3 do 5 lat. Wybór powinien być uzależniony głównie od wieku pociechy, która będzie bawić się daną zabawką. Niewłaściwie dobrana lalka lub kołyska okażą się produktami, które zaraz po zakupie zostaną umieszczone na strychu.

Można uniknąć takiego scenariusza, stosując się do powyższych zasad przedstawiających sposób, w jaki powinno dobierać się zabawkę. Najmłodsi z pewnością zapamiętają na długie lata swoją pierwszą lalkę z pluszu, a odrobinę starsze dzieci z miłą chęcią będą tworzyły swoje pierwsze scenariusze. Jeśli dziewczynka jest już w stanie bawić się bardziej złożonymi zabawkami, warto wprowadzić akcesoria, które pozwolą tworzyć jeszcze lepsze scenki — w których wzięcie udziału jest oczywiście obowiązkiem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *