Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

dziecko kolorujące kredkami

Czym maluchowi będzie najwygodniej kolorować?

Jedną z aktywności dziecka jest działalność plastyczna. Często jest ona po prostu formą zabawy – maluch tworzy swoje dzieła spontanicznie. Wykonuje je zgodnie z własnymi potrzebami i poczuciem estetyki, bez określonego celu. Tylko dlatego, że sprawia mu to przyjemność. Warto jednak wiedzieć, że twórczość plastyczna sprzyja jednocześnie rozwojowi dziecka. Kolorowanie i rysowanie wpływają pozytywnie na rozwój procesów poznawczych, emocjonalnych, a także społecznych dziecka. Maluchom warto więc podsuwać kolorowanki, kartki i wszystkie niezbędne przybory. Zawsze powinny być one oczywiście dostosowane do wieku.

Znaczenie kolorowanek w rozwoju dziecka

dziecko wypełniające kolorowankęWypełnianie barwami pustych obrazków to z pozoru mało angażująca i najprostsza forma plastyczna. Jednak to właśnie kolorowanie wpływa niezwykle korzystnie na rozwój manualny oraz intelektualny dzieci. Zdolności są rozwijane i nieustannie poprawiane przez to, że dziecko systematycznie dąży do starannego pokolorowania obrazka, to znaczy zmieszczenia się w wyznaczonych obszarach oraz równomiernego pokrywania kartki kolorami. Kształci to:

  1. pamięć wzrokową,
  2. zręczność manualną,
  3. inwencję twórczą (jeśli chodzi o samodzielny wybór kolorów i sposób malowania),
  4. umiejętność rozpoznawania poszczególnych barw.

W kolorowaniu bardzo istotne jest także to, że taka twórczość plastyczna wspiera rozwój motoryki małej. Maluch uczy się tego, w jaki sposób prawidłowo trzymać kredki oraz tego, jak musi koordynować ruchy dłoni, by nie wychodzić poza wyznaczone linie. Przygotowuje to malucha do precyzyjnego rysowania, a także do późniejszej nauki pisania. Kolorowanki to także nieświadomy trening koordynacji ręka-oko. Zadania takie jak wypełnianie odpowiednich pól, trzymanie pisaków czy temperowanie kredek wyrabiają nawyki ruchowe niezbędne do wykonywania wielu czynności z życia codziennego. Zabawa jaką jest wypełnianie kolorowanek wspomaga także wiele płaszczyzn rozwoju intelektualnego. Dziecko przez pewien czas angażuje się w jedną czynność, uczy się więc wytrwałości, skupienia, a przy tym staranności w wykonywaniu zadań. Dobór kolorów i sposobów kolorowania wyrabia też zmysł estetyczny. Efekt końcowy, czyli w pełni pokolorowany obrazek może przyczynić się do umocnienia poczucia własnej wartości dziecka. Uświadamia sobie ono, że ma moc sprawczą, że potrafi coś zrobić samodzielnie. Widać więc wyraźnie, że znaczenie zabawy w kolorowanie jest duże, ponieważ zajęcie to zespala ze sobą procesy motoryczne, poznawcze i emocjonalne, przyczyniając się do harmonijnego rozwoju osobowości dziecka.

Wpływ rysowania na rozwój dziecka

Rysowanie jest rozrywką dla dzieci w każdym wieku. Rozwijają one wtedy swoją motorykę, pobudzają wyobraźnię. Mogą też wyrazić siebie, swoje emocje, np. skrywane lęki. Coraz bardziej staranne rysowanie uczy cierpliwości, ale też wiary we własne siły. Takie zabawy mogą rozpocząć się bardzo wcześnie, choć na początku (u rocznego dziecka) opierają się na testowaniu kolorów i rozmazanej kreski bez konkretnych kształtów. Dopiero później dziecko zaczyna pojmować, że przyciśnięta do kartki kredka pozostawia na niej ślad o określonym kształcie. U malucha pojawia się koordynacja oko-ręka i zmiany w rozwoju ruchowym. Przedszkolak zaczyna definiować rysowane kształty, potrafi je odwzorowywać – a więc rysowanie staje się intencjonalne. Dziecko stara się przelać na kartkę to, co widzi wokół siebie. Zamierzone, wieloelementowe rysunki pojawiają się wieku 5-6 lat. Stanowią one konkretne odwzorowanie rzeczywistości, charakteryzuje je też świadomość kolorów (zielona trawa, niebieskie niebo itd.). Dzieci coraz bardziej zaczynają zwracać uwagę na proporcje oraz najdrobniejsze detale. W rozwoju dziecka rysowanie wpływa więc na:

  • Motorykę. Regularne ćwiczenia rozwijają sprawność ręki i coraz to dokładniejsze przenoszenie na papier zamierzonych rysunków.
  • Koncentrację. Stworzenie kompletnego obrazka wymaga uwagi i skupienia. Uczy więc dziecko wytrwałości i poświęcenia dłuższego czasu jednemu zajęciu, co początkowo nie jest takie łatwe.
  • Kreatywność. Rysowanie ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o wyobraźnię, bardzo pobudza twórczość dziecka.
  • Pamięć. Dziecko rysuje to, co wcześniej widziało. Odwzorowanie różnych rzeczy jest więc doskonałym ćwiczeniem dla pamięci.
  • Spostrzegawczość. Coraz dokładniejsze obrazki wiążą się z dostrzeganiem w świecie coraz większej liczby detali. Rysowanie skłania więc do wnikliwej obserwacji świata.

Czym kierować się przy wyborze przyborów piśmienniczych i jakie są ich rodzaje?

dziecko kolorujące rysunek słoniaWybór kredek, pisaków i długopisów ma znaczenie jeśli chodzi o przyjemność i łatwość rysowania. Tego rodzaju przybory dobiera się ze względu na wiek ich przyszłych użytkowników, ponieważ inne kredki sprawdzą się u malucha rocznego, inne dla kilkulatka, a jeszcze inne u dziecka, które od lat rozwija swój twórczy talent. Ważny jest tu poziom motoryki oraz stopień zaawansowania dziecka. Wybierając kredki, należy zwracać uwagę na:

  • ich kształt,
  • twardość,
  • płynność rysowania,
  • poziom krycia.

Dla dzieci najmłodszych (około dwuletnich), które dopiero uczą się trzymać kredki, najlepsze będą te w kształcie ostrosłupa prawidłowego (wyglądające jak trójkątne klocki). Taki kształt wymusza bowiem prawidłowy chwyt narzędzia pracy – całą piąstką. Do tego rysowanie stanie się urozmaicone z racji tego, że każda z kredek będzie mieć kilka czubków, boków i ścian. Dla takich maluchów odpowiednie będą także leżące wygodnie w rączce kredki-kamyki. W wieku przedszkolnym najlepszym wyborem dla dziecka, szczególnie do kolorowania, będą grube, ale miękkie kredki świecowe. To także czas na wprowadzenie kolorowych flamastrów, które przy polepszającej się motoryce posłużą do pokrywania kolorami większych powierzchni. Kredki ołówkowe dla kilkulatków będą pomocne jako uzupełnienie obrazków, ponieważ łatwiej nimi kolorować i rysować szczegóły. Cienkie kredki sprawiają jednak, że dziecko za mocno zaciska na nich dłoń. Uwagę trzeba zawsze zwrócić także na jakość grafitu. Twardy będzie wymuszał mocniejsze dociskanie kredki do kartki, co może wpływać niekorzystnie na napięcie mięśni. Powoduje to także szybsze zmęczenie rączki dziecka. Jednak to właśnie używanie kredek ołówkowych wyrabia u dziecka umiejętność precyzyjnego rysowania, a tym samym przygotowuje do nauki pisania. U przedszkolaków świetnie sprawdzą się także kredki żelowe, które pozostawiają na kartce gruby ślad i zarazem nie wymaga użycia dużej siły. Starsze dzieci (w wieku szkolnym) w swoim piórniku mogą mieć także długopisy żelowe, których użycie bez rozmazywania wymaga większej staranności. Dlatego przydają się w trakcie nauki literek. Czas szkoły to także najlepszy moment na rozpoczęcie przygody z takimi przyborami jak kredki pastelowe oraz kredki akwarelowe. Dla dzieci, które już dawno opanowały prawidłowy chwyt i koordynację, kredki te dają naprawdę szerokie możliwości artystyczne. Warto by dziecko mogło poznać różne rodzaje kredek i pisaków, aby wybrać takie, które naprawdę mu odpowiadają. Właściwe dobrane przybory będą bowiem świetną podstawą do rozwoju twórczości plastycznej i wyrażania przez nią różnych emocji przy jednoczesnym rozwoju motorycznym i intelektualnym dziecka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *