Something went wrong: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 13203 bytes received

Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

Eksperymenty dla dzieci

Eksperymenty dla dzieci – zabawki pobudzające wyobraźnię

Aby zamienić swój salon lub pokój dziecka w małe laboratorium wystarczy naprawdę niewiele – odrobina wyobraźni i parę przyborów z kuchni. Nie potrzeba wielu narzędzi, by urozmaicić jesienne sobotnie popołudnie. Nauka poprzez zabawę to najlepsza forma rozrywki dla małych i dużych, a wiadomo, jak ważny jest rozwój dziecka od najmłodszych lat.

Eksperymentalne pobudzanie wyobraźni – małe laboratorium w domu

Eksperymenty przygotowane z myślą o dzieciach powinny być proste i dawać jednoznaczne wyniki. Najlepiej, gdy nie podaje się maluchom gotowych rozwiązań, tylko poprzez przygotowanie odpowiednich narzędzi, skłania się je do poszukiwania rozwiązań. Aby taka próba się udała, należy ustalić kilka podstawowych kroków, jak w prawdziwym naukowym eksperymencie. Trzeba więc postawić odpowiednie pytanie problemowe, wysunąć hipotezę, zaplanować i przeprowadzić doświadczenie oraz zweryfikować zgodność wyników z przyjętymi założeniami. Takie domowe testy są w stanie unaocznić dziecku, jak wiele ma do odkrycia oraz że nawet proste rozwiązania mogą zaskakiwać. Małe brzdące są bardzo ciekawe świata i szybko przyswajają wiedzę. To dobra chwila na wspólne obalanie mitów na temat trudnych i jednocześnie nudnych nauk ścisłych. 

Pobudzanie kreatywności, fantazji i wyobraźni to cechy, które powinna spełniać dobra zabawka. Zaraz obok nich są walory edukacyjne. To również wspaniały pretekst do wspólnego spędzenia czasu – a wiadomo, że bardzo zbliża to do siebie rodzinę. Zestaw małego chemika jest popularną formą rozrywki wybieraną przez wielu rodziców dla swoich pociech. Niektóre eksperymenty wymagają małej pomocy od starszych, a świetnie też jeżeli dorosły aktywnie bierze udział w zabawach z dzieckiem i tłumaczy mu zachodzące reakcje – to dodatkowe pozytywne doświadczenie płynące z udziału w eksperymencie. Warto więc przygotować się zawczasu na trudne pytania dzieci, które zawsze padają z ciekawskich ust najmłodszych. Kreatywne zabawki dla dzieci to dla nich dodatkowa lekcja, w której same chętnie chcą uczestniczyć. Dzięki nim nauczą się czegoś nowego, będą musiały pokombinować, by pokonać niektóre trudności, porozwiązywać zagadki, połączyć fakty, co będzie też przyczynkiem do uruchomienia myślenia. Z kreatywnością jest tak, że niektóre zabawki wymagają jej do używania, a do innych trzeba jej użyć.

Studnia bez dna – zasoby kreatywności i eksperymentów

Do zabawek kreatywnych można między innymi zaliczyć zestawy artystyczne. Eksperymentalne malowanie zastawy stołowej na popołudniową herbatkę w domu dla lalek to wspaniała rozrywka i możliwość nauki łączenia kolorów dla najmłodszych. Różnorodność pomysłów dzieci nie zna granic, a i możliwości zabawy z farbkami jest wiele. Wśród zestawów tego typu dla chłopców i dziewczynek sprawdzi się taki z masą plastyczną i przyborami do rysowania. Małym fankom mody i ozdób z pewnością przypadną do gustu przeróżne zestawy do tworzenia biżuterii takich jak bransoletki z gumeczek czy naszyjniki z koralików oraz projektowanie torebek. Wszyscy z pewnością będą szczęśliwi z zestawu wykopaliskowego z odkrywaniem szkieletów dawno niewidzianych dinozaurów. Stąd już krótka droga do zostania małym geologiem. Taki zestaw na pewno nauczy cierpliwości, gdyż rozłupanie takiej skamieliny mimo wszystko trochę zajmuje. 

Jednak nie na tym zamyka się studnia wyobraźni i nauki. Eksperymenty dla dzieci to nie tylko gotowe zestawy, ale również kopalnia pomysłów rodziców na przeróżne doświadczenia. Do zabaw kreatywnych należy również tematyczne odgrywanie ról z życia codziennego. Może być to na przykład wizyta w sklepie czy u lekarza. Takie interakcje wiele potrafią nauczyć dziecko – od podstawowych zasad społecznych po empatię i budowanie relacji międzyludzkich. Dodatkowo to również doskonała okazja do wzbogacenia słownika dziecka o nowe słowa, które dzięki zabawie jest też w stanie szybciej przyswoić. Fantazja nie wiąże się jedynie z umiejętnością tworzenia rzeczy w głowie. To również tak zwana wyobraźnia przestrzenna, dzięki której dziecko jest w stanie lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. W rozwijaniu tych umiejętności niezwykle pomocne są zabawki, z których samemu można coś złożyć. Kreatywne zabawki to też sztuka testowania dla rodzica, nie wszystko musi od razu zainteresować, wiele zależy od czynników zewnętrznych, ale też wewnętrznych, czasem wystarczy naprawdę drobnostka, by coś nie spodobało się malcowi.

Różnego typu doświadczenia potrafią przykuć uwagę dziecka na tyle, by było w stanie dostrzec wiele różnych otaczających go szczegółów świata. To również dobra okazja na przyswojenie wiadomości na temat nowych przedmiotów i specyfiki ich zjawisk. W razie gdy skończą się domowe sposoby na eksperymenty, ciekawym rozwiązaniem są dostępne również gotowe zestawy dla małych chemików i amatorów nauki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *