Something went wrong: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 13202 bytes received

Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

gra planszowe dla dzieci z rozstawionymi pionkami i kostką do gry

Gry rodzinne zapewniające zabawę bez prądu

Obecnie ogromną popularnością cieszą się gry komputerowe, mobilne i na konsole. Niektóre dzieci aż trudno odciągnąć od komputera lub smartfona, czyli od tak zwanych pożeraczy czasu. Warto jednak kontrolować czas spędzany przy tego typu urządzeniach, ponieważ co za dużo, to niezdrowo. Jest przecież szereg innych zajęć i to zdecydowanie bardziej wartościowych. Na uwagę zasługują planszówki i gry karciane dla dzieci, dzięki którym cała rodzina może się świetnie bawić i zacieśniać więzi. To także świetny sposób na trening umiejętności interpersonalnych. Gry zręcznościowe dla dzieci dają okazję do tego, aby uwolnić się przynajmniej na chwilę od elektroniki. Sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem tego typu produktów.

Dlaczego gry planszowe dla dzieci to świetne rozwiązanie?

Gry planszowe to idealna opcja dla każdego dziecka, świetne wsparcie wczesnej nauki. Rozwijają koordynację ręka-oko i zręczność, uczą cierpliwości oraz umiejętności skupiania uwagi, przestrzegania zasad, a także czekania na swoją kolej. Jeśli rodzic chce wesprzeć rozwój mózgu dziecka, to powinien sięgnąć właśnie po gry planszowe, które wymagają planowania, organizowania, podejmowania decyzji. Za pomocą planszówek można też poprawić umiejętności językowe, poszerzyć słownictwo, rozwinąć umiejętności ortograficzne. Na korzyść gier tego typu przemawia również wyostrzenie koncentracji oraz nauka wartości płynących pracy zespołowej. Są skutecznym sposobem na zrobienie sobie przerwy od elektroniki, czyli bez komputera, telewizora, smartfona i innych urządzeń mobilnych. Dziecko uczy się też tego, że nie zawsze można być wygranym, trzeba umieć pogodzić się z przegraną. Planszówki są stosunkowo tanie, pozwalają lepiej poznać siebie, zabijają nudę, uczą rozwiązywania problemów, dają ogromną satysfakcję, wzmacniają inwencję twórczą i koją nerwy.

Jakie są dostępne rodzaje gier planszowych?

W przypadku małych dzieci idealnie sprawdzają się gry edukacyjne ze względu na to, że pozwalają one uczyć się poprzez zabawę, co jest bardzo efektywne. Za pomocą niepozornych planszówek dzieci mogą poznawać rozmaite dziedziny nauki, co z pewnością będzie dla nich niezwykle korzystne. Te typowo dziecięce mają proste i zrozumiałe zasady. Z kolei gry rodzinne są już bardziej uniwersalne, zabawiają większe grono odbiorców. Nie ma znaczenia to, czy ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z planszówkami, czy ma w tym już spore doświadczenie. Przy grach rodzinnych dobrze bawią się zarówno dzieci, jak i dorośli.

gra planszowa gęsiCiekawą opcją są gry kooperacyjne, czyli karcianki i planszówki, w których wszyscy gracze dążą do określonego celu. Tego typu zabawy mają dużą wartość społeczną, integrują, zachęcają do wspólnego podejmowania decyzji i wzajemnego pomagania sobie. Strategiczne gry planszowe opierają się natomiast o konkretny zestaw zasad i wymagają opracowania najlepszej strategii, mając na uwadze szereg czynników. Jest to świetny trening dla umysłu. Starsze dzieci bardzo lubią gry bitewne i wojenne, najczęściej są to pozycje kolekcjonerskie i turniejowe. Bardzo często używa się w nich specjalnych figurek na tematycznych matach. Zabawa polega na prowadzeniu kampanii, bitew, wojen. Rozwojowe i bardziej skomplikowane są gry ekonomiczne, które dotyczą zarządzania zasobami, są związane z handlowaniem i wykorzystywaniem dóbr. Zaletą gier ekonomicznych jest to, że nie mają żadnych elementów przemocy. Do tego doskonale rozwijają zdolności matematyczne, co będzie miało pozytywne odzwierciedlenie w nauce.

Dużą popularnością cieszą się historyczne gry planszowe, pozwalają przenieść się do przeszłości i uczestniczyć w ważnych wydarzeniach. Jako że można dowiedzieć się wiele ciekawostek historycznych oraz lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące światem, mają one wysokie walory edukacyjne. Dostępne są nawet gry planszowe RPG i fantasy o magicznej tematyce, pełne wspaniałych przygód, niezwykle pobudzające wyobraźnię i przełamujące bariery społeczne. Podobne do nich, ale mniej skomplikowane, są przygodowe planszówki. Dzieciom warto też kupić gry interaktywne, które czuwają nad poprawnym wykonywaniem ruchów zgodnie z zasadami i mogą być o wiele bardziej interesujące dla najmłodszych dzieci.

Czym kierować się przy wyborze gry planszowej?

gra planszowaJako że rodzajów gier planszowych jest wiele, należy zastanowić się nad tym, na co zwracać uwagę przy ich wyborze. Pierwszą kwestią będzie dobranie gry do wieku dziecka. Na opakowaniu zawsze znajduje się oznaczenie wiekowe, co ułatwia to zadanie. Trzeba pamiętać o tym, że małe dziecko nie poradzi sobie ze zbyt skomplikowaną grą przeznaczoną dla nastolatka. Nie będzie nawet wiedzieć, co z nią zrobić, przez co straci nią zainteresowanie. Z drugiej strony rozgrywka nie może być zbyt łatwa, bo maluch szybko się nią znudzi. Kolejną kwestią jest rodzaj i tematyka poruszane przez wybrany produkt. Jeśli planszówka ma przede wszystkim bawić, to sprawdzi się gra rozrywkowa. Można też wybrać grę edukacyjną, dzięki której dziecko będzie się uczyć poprzez zabawę.

Znaczenie ma to, aby planszówka była zgodna z zainteresowaniami pociechy, dzięki czemu będzie chętnie w nią grać. Podczas wyboru pozycji dla malucha, znaczenie ma jej losowość ze względu na mniejszy stopień trudności. Zaletą losowości jest również to, że nie wiadomo, czego można się spodziewać, a dzieci uwielbiają niespodzianki. Przy zakupie gry planszowej należy mieć również na uwadze liczbę uczestników rozgrywki. Jeśli chce się grać całą rodziną, to należy wybrać pozycję wieloosobową. Nie brakuje też gier do samodzielnego korzystania. Starsze dzieci mają już większe oczekiwania, potrzebują bardziej wymagających, angażujących i wciągających tytułów. Planszówka ma być wyzwaniem, aby podsycać chęć do grania. Kluczowe jest więc określenie potrzeb przyszłych użytkowników, aby zapewnić im jak najlepsze wrażenia i zachęcić do dalszego odkrywania świata gier bez prądu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *