Something went wrong: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 13202 bytes received

Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

dziecko z sensorycznymi książeczkami dla niemowląt

Jak wybrać pierwszą książeczkę dla niemowlęcia?

Z czytaniem dziecku nie należy zwlekać. Już nawet niemowlakowi można sprezentować pierwszą bajkę. Do wyboru są również książki kontrastowe, dotykowe, dźwiękowe, interaktywne, edukacyjne, magnesowe czy nawet filcowe. Za ich pomocą możliwe jest przedstawienie maluszkowi różnych kształtów, wzorów, liter, kolorów. Wspólne czytanie jest też wspaniałym czasem nawiązywania relacji rodzinnych. Nawet jeśli małe dziecko nie rozumie czytanego tekstu, to wspiera to rozwój jego mózgu. Niemowlaki reagują na głos matki, można to poznać po machaniu rękami i nogami. Wystarczy odpowiednio modulować głos i używać różnej barwy tonu, aby ułatwić maluszkowi rozpoznawanie emocji.  

Jak wybrać odpowiednie książeczki dla niemowląt?

Książka kojarzy się przede wszystkim z edukacją, ale może być też zabawką, źródłem wspaniałej zabawy. Warto wobec tego sięgnąć po książeczki dla niemowląt, czyli kolorowe zabawki, które wzbudzają ogromne zaciekawienie wśród najmłodszych. Zaleca się nie tylko czytać dziecku, ale też dać mu jego własną książkę w wersji zabawkowej. Za jej pomocą będzie mu łatwiej poznawać świat, wzbudzi ona chęć do eksplorowania otoczenia. Książki kształtują wyobraźnię i uczą koncentracji. Na początek rewelacyjnie sprawdzą się książeczki dotykowe, które ćwiczą wzrok i zmysł dotyku. Ich miękkie strony są przyjemne w kontakcie z dłonią, mają rozmaite wypukłości i kształty. Mogą widnieć na nich cyfry, litery, produkty spożywcze, zwierzęta itd. Świetną opcją będą też książeczki dźwiękowe, czyli wydające różne odgłosy i wygrywające melodyjki. Dźwięki mogą dotyczyć zwierząt, instrumentów, rozmaitych pojazdów. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są książeczki interaktywne, które silnie oddziałują na dziecięce zmysły. Mają mnóstwo kolorowych obrazków i ruchomych elementów. Wydają dźwięki, składają się na nie różne materiały, uczą nowych słów i liczenia, wygrywają piosenki.

książeczka dla niemowlakaMile widziane będą też książeczki edukacyjne, które bawią i jednocześnie uczą. Mogą przekazywać wiedzę z różnych dziedzin. Dla niemowląt najlepiej sprawdzą się książeczki obrazkowe, które zapoznają najmłodszych z kształtami, kolorami i dźwiękami. Starszemu dziecku można sprezentować już taką, która pomoże mu poznać litery, liczby, nazwy zwierząt czy nawet pierwsze słowa w obcym języku. Świetną opcją dla maluszków są książeczki filcowe, które poznaje się za pomocą dotyku i wzroku. Takie sensoryczne zabawki są wzbogacone o wypukłe elementy. Dla niemowląt odpowiednie będą książeczki kontrastowe, czyli biało-czarne z elementami w intensywnych barwach, np. czerwieni. Są one bardzo pomocne do rozwijania zmysłu wzroku, bo minie trochę czasu, aż dziecko będzie widzieć wyraźnie całą paletę barw i bezproblemowo rozpoznawać poszczególne z nich.

Przydadzą się także książeczki rozkładane – bardzo wygodne dla maluszka, bo nie musi przewracać stron. Rozkładają się one niczym harmonijka, są grube i sztywne. Nie trzeba martwić się o to, że ulegną zniszczeniu. W książeczkach rozkładanych znajdują się zarówno obrazki, jak i słowa. Można liczyć na bogatą i zróżnicowaną tematykę. Kolejną propozycją są książeczki magnesowe, za pomocą których dziecko będzie mogło samodzielnie tworzyć wielorakie ilustracje. Magnesy mogą mieć różne kształty, przypominać zwierzątka czy owoce. Zadaniem maluszka jest przyczepić każdy element w odpowiednie miejsce w książce.

Jaką kupić dziecku pierwszą książeczkę, na co zwracać uwagę?

W przypadku niemowląt najlepiej sprawdzają się książki dotykowe, dźwiękowe, sensoryczne, filcowe i kontrastowe. Te ostatnie pobudzają dziecięca ciekawość ze względu na silne różnice pomiędzy poszczególnymi kolorami. Sprzyjają one skupianiu wzroku, wspierają prawidłowy rozwój zmysłów. Dziecko przeglądające taką książeczkę wodzi wzrokiem za znajdującymi się w niej elementami, co działa jak trening dla oczu. Nie brakuje książek kontrastowych przeznaczonych nawet dla trzymiesięcznych niemowląt. Przy ich wyborze zawsze trzeba mieć na uwadze informacje zawarte na opakowaniu dotyczące wieku. Z niektórymi pozycjami będzie trzeba poczekać, aż dziecko skończy pół roku czy nawet dziewięć miesięcy. Najmłodszym należy wybierać proste książeczki, z ograniczoną liczbą kolorów i z jak najmniej skomplikowanymi ilustracjami. Te dla maluszków mają najczęściej duże obrazki, są także pozbawione detali. Książeczka nie może stanowić zbyt dużego wyzwania, musi być zawsze dostosowana do wieku i możliwości użytkownika. Jeśli będzie zbyt trudna, to dziecko szybko straci nią zainteresowanie. Nie będzie po prostu wiedzieć, co z nią zrobić.

książeczki sensoryczne dla dzieciKolejną kwestią jest to, aby książeczka była wykonana z dobrej jakości, trwałych i bezpiecznych materiałów. Nie może zawierać żadnych szkodliwych związków, które mogłoby zaszkodzić maluszkowi. Małe dzieci wszystko dotykają i biorą do buzi, dlatego kwestia bezpieczeństwa jest priorytetem. Najlepiej będzie wybrać książkę mającą odpowiednie atesty i certyfikaty. W sprzedaży znajdują się kontrastowe nie tylko książeczki, ale też karty. Te pierwsze tworzą jedną całość i  umożliwiają przeglądanie. Można je stawiać i otwierać na poszczególnych stronach. Są starannie wykonane oraz dostępne w wielu wariantach. Z kolei karty kontrastowe są łatwiejsze w obsłudze, bo każda stanowi oddzielny przedmiot. Świetnie nadają się do postawienia obok łóżka. Takie karty są wykonane z grubego kartonu, co przekłada się na niepodatność na zniszczenia. Kupuje się je w zestawach. Jest to świetna alternatywa dla kilkustronicowej książeczki.

Jaka książeczka sensoryczna wspiera rozwój maluszka?

Książeczka sensoryczna jest rodzajem zabawki, która ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Można po nią sięgać już od pierwszych miesięcy życia, aż do sześciu lat. Sprawdzi się na każdym etapie rozwoju. We wnętrzu książeczki sensorycznej kryją się różne kolory, kształty, figury geometryczne, faktury tkanin. W skrócie można powiedzieć, że bawi, uczy, rozwija, uspokaja, integruje i działa terapeutycznie. Tego typu książki są szyte ręcznie, sprzyjają dobrej zabawie w ciszy i koncentracji. Stanowią świetne narzędzie do ćwiczenia nowych umiejętności. Książeczki sensoryczne są wykonane z miękkich i przyjemnych w dotyku materiałów. Na ich korzyść przemawia lekkość, solidność, łatwość utrzymania w czystości. W zależności od wieku dziecka zabawka będzie oferować inny rodzaj ćwiczeń i poziom trudności. W książeczkach sensorycznych obrazki są duże, proste, wyraźne, co bardzo pobudza dziecięcy umysł i wspiera prawidłowy rozwój zmysłów.

Książeczki sensoryczne to świetny pomysł na prezent dla każdego dziecka, bo zabawa nimi sprawia ogromną radość i wspiera prawidłowy rozwój psychofizyczny na wielu płaszczyznach. Pomimo zróżnicowanych elementów nie trzeba martwić się o przebodźcowanie dziecka. Taka niepozorna zabawka pozwala ćwiczyć praktyczne umiejętności, które przydadzą się maluchowi w późniejszych latach jego życia. Małe dzieci są zwykle bardzo pobudzone  i żywiołowe, dlatego warto dać im coś, co je uspokoi, a książeczka sensoryczna sprawdza się w tej roli idealnie. Skupia uwagę przez dłuższy czas. Zabawa książeczką sensoryczną jest wobec tego idealną opcją przed pójściem spać, bo pozwala się wyciszyć, co ułatwia zasypianie. Rozwija też motorykę i pomaga w kształtowaniu nawyku czytania już od najmłodszych lat.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *