Something went wrong: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 13202 bytes received

Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

piłka dla dzieci

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Zachęcanie nigdy nie jest równoważne ze zmuszaniem. Do tematu angażowania dziecka w sport na pewno należy podchodzić delikatnie i z wyczuciem. Najlepiej, gdyby od małego zaszczepiać w maluchu chęć choćby do małych aktywności. To tak samo jak z czytaniem – czym skorupa za młodu – jak zaczyna się dobrze znane powiedzenie. Sprawdza się ono również w kontekście uprawiania sportu. Obecnie w mediach wiele kampanii przedstawia korzyści płynące z uczestniczenia w grach zespołowych i innego typu aktywności. W takich sportach biorą udział znane postaci z szeroko pojętej dziedziny sportu, zachęcając tym samym dzieciaki, które później często biorą ich sobie za wzór do naśladowania.

Dziecko i piłka – jak zachęcić do sportu?

piłka dla dzieci

Problem dotyczący aktywności ruchowej dotyczy dorosłych, a co za tym idzie również dzieci. To transakcja wiązana – jeśli dany nawyk nie zostanie wpojony już u maluchów, będą z tego konsekwencje w przyszłości. Nauczenie dziecka od najmłodszych lat, że ze sportu może czerpać wiele radości, poskutkuje chęcią rozwoju w przyszłości. Może być to zwykłe ściganie się między drzewami w ogrodzie, taniec bądź joga, albo zajęcia z piłki dla dzieci w lokalnej drużynie. Całe zaangażowanie rodziców w tym względzie przyczyni się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości oraz związanych z nimi konsekwencjami dla ich pociech. Dotyczy to już coraz młodszych dzieci, dlatego do wspólnego biegania za piłką trzeba zachęcać od samego początku. W tym względzie czyny mają większą moc niż słowa, zawsze warto najpierw zacząć od siebie. Zbytnie tłumaczenie się tutaj nie sprawdzi, często może być odbierane jako marudzenie.

Jak podejść do motywowania dziecka?

Najbardziej motywujące jest działanie zamiast kolejnego wykładu o tym, jak sport jest ważny dla zdrowia, choć to niebagatelna sprawa – gra w piłkę wpływa równie mocno na wzmocnienie stawów i kształtowanie wszystkich partii mięśni wykorzystywanych wraz z ruchem, poprawia również krążenie. Nigdy nie należy traktować sportu jako kary ani nie należy narzucać własnego sposobu na aktywność fizyczną. Warto dać przykład, ale decyzja powinna wypłynąć od samego dziecka. Każde z nich ma inne predyspozycje i zainteresowania oraz listę rzeczy, które chciałby realizować. Mimo obaw, dziecko bardzo łatwo jest zachęcić do próbowania nowych rzeczy, w tym właśnie sportu. Kolorowa koszulka ze spodenkami i wygodne obuwie na boisko albo nowa piłka do kopania wzdłuż podwórka, to małe dodatki, które umilą adaptację do nowego hobby.

Z piłką za pan brat – przykład płynie od rodziców

piłka dla dzieci

U wszystkich, ale u dzieci przede wszystkim, aktywność fizyczna spełnia wiele funkcji. Sport dostarcza uniwersalnych wartości i umiejętności przydatnych w szkole, pracy czy życiu codziennym. Uczy przede wszystkim systematyczności oraz wytrwałości w postawionych sobie celach. W przypadku piłki nożnej dla dzieci, poświęcając dwa bądź trzy razy w tygodniu na treningi oraz rozgrywanie meczów w sobotnie popołudnia, budują w ten sposób swą wytrwałość i tym samym łatwiej budować relacje w drużynie i poza nią, dzięki nauce zasad fair play. Uprawianie sportu to także nauka płynąca z pierwszych małych sukcesów oraz radzenie sobie z porażkami. Obie te sytuacje prowadzą do lepszego kontrolowania emocji i radzenia sobie z nimi.

Wsparcie rodziców – dlaczego jest takie ważne?

Największą zachętą dla dziecka do uprawiania sportu jest dowód płynący ze wspierającej postawy rodziców. Wyznaczenie sobie najbliższych za wzór i obserwowanie ich działań staje się zachętą do pójścia w ślad za nimi. To taki pozytywny przykład, za którym dzieciaki są skłonne podążyć. Jest on najważniejszy, gdyż dziecko, widząc rodzica siedzącego przez cały czas na kanapie przed telewizorem, nie jest w stanie samo zabrać się za sport. Jeśli nie pokaże się mu, że zamiast tego można wybrać się wspólnie na rower czy pokopać piłkę na podwórku lub boisku wybierze ten sam los.

Ustalenie regularnych treningów i udział w rozgrywkach dadzą kolejną zachętę – boiskowe wysiłki to szansa na poznanie swoich największych idoli w tej dziedzinie. To często nagroda za wielkie trudy osiągnięte przez najmłodszych, gdy mogą poznać swoje wzorce, których postawy z dumą naśladują. Sport otwiera drzwi do spełniania marzeń, między innymi zostania profesjonalnym zawodnikiem, jak idole dziecka. Sukces zaczyna się od takich małych kroków. Upowszechnianie piłki nożnej wśród dzieci to ważny aspekt codziennych podejmowanych działań przez dorosłych. Dzięki temu będą miały szansę pokochać ten sport i odnajdywać w nim przyjemność przez długie lata, utrzymując w sobie motywację do trenowania. To wspólnie przeżywana przygoda i rozwijana pasja, z której płyną same korzyści dla ciała i ducha każdej pociechy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *