Kąpiele wodne to jedna z ulubionych aktywności dzieci i młodzieży. To idealny sposób na miłe spędzenie czasu ze znajomymi i rodziną szczególnie podczas upalnych dni. Beztroska musi mieć jednak swoje granice, gdyż zabawy w wodzie niosą ze sobą również potencjalne niebezpieczeństwo. Szczególnie małe dzieci nie zdają sobie sprawy z możliwych konsekwencji nieprzemyślanych działań w wodzie, dlatego powinny znajdować się pod stałą obserwacją opiekunów. Oprócz tego, przed pozwoleniem dziecku na zabawę w wodzie, należy zwrócić uwagę na wiele czynników.
Bezpieczeństwo nad wodą – co jest ważne?
Aspekty bezpieczeństwa będą różnić się w zależności od miejsca, w jakim przebywa się nad wodą. W przypadku basenu prywatnego w przydomowym ogrodzie należy położyć szczególny nacisk na solidną konstrukcję i precyzyjny montaż – sprawdzić mocowanie drabinki i pompy wodnej, które również mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Istotne jest również regularne sprawdzane stanu wody, która powinna mieć odpowiednią temperaturę i być pozbawiona zanieczyszczeń. Zbiornik powinien być też dostosowany do wieku i wzrostu dziecka – w celu zaznajomienia maluszków z wodą przyda się basenik dla niemowlaka, dla najmłodszych w wieku przedszkolnym sprawdzi się basen dmuchany. Starsi natomiast mogą pod okiem dorosłych korzystać z basenów rozporowych i stelażowych.
W przypadku wyjścia na krytą pływalnię publiczną najlepiej wybrać miejsce, które zapewnia opiekę doświadczonych ratowników i infrastrukturę dostosowaną do dzieci. Najwięcej przygotowań niewątpliwie wymaga wyjazd nad naturalne akweny wodne. Opieka nad maluchem wymaga tam szczególnej uwagi i ostrożności. Niebezpieczeństwo mogą stanowić duże fale na morzu bądź niepewna głębokość zbiornika. Warto również zwracać uwagę na ewentualne reakcje alergiczne lub uczulenia mogące wystąpić po opalaniu, lub kontakcie z wodą.
Wyposażenie do pływania dla dziecka
Wyjście na pływalnie wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego wyposażenia dla dziecka. Dla najmniejszych pociech niezbędne może okazać się założenie pieluchy wodoodpornej. Nie może też zabraknąć podstawowych akcesoriów, takich jak kostium kąpielowy i ręcznik z mikrofibry. Aby nie rzucać maluszka na głęboką wodę i stopniowo oswajać go z uczuciem unoszenia się na wodzie, przydatne będzie także koło do pływania dla niemowląt lub rękawki do pływania. Zapewnią odpowiednią wyporność i pozwolą na łatwe utrzymywanie się na powierzchni.
Na niektórych basenach wymagany jest również czepek – warto więc jeden zakupić, choć maluchy niechętnie go noszą. Dla przedszkolaków uczących się pływać wskazany okaże się zakup okularków. Sprawią, że lekcje będą ciekawsze i przyjemniejsze. Dobry pomysłem jest wyposażenie dziecka we własny plecak – dzięki temu poczuje się bardziej niezależne i odpowiedzialne za swoje rzeczy. W celu zachowania higieny i zminimalizowania ryzyka poślizgnięcia zaleca się zapewnienie maluszkowi obuwia. Zamiast klapek lepszą opcją mogą okazać się buty typu kroksy, które są dzięki swojej budowie i wykonaniu z gumy są stabilniejsze i antypoślizgowe.
Akcesoria i zabawki do wody
Oswajanie się najmłodszych pociech z wodą polega na pluskaniu, lekkim zanurzaniu i nieśmiałych próbach unoszenia się na powierzchni. Z upływem czasu i lat, kiedy wzrastają umiejętności i świadomość ciała, można urozmaicić kąpiele w zabawki do wody. Ostatnią rzeczą, której chcemy na basenie czy plaży, jest nuda. Jadąc na wakacje warto jednak zabrać przemyślane gadżety – najlepiej, żeby były małe, lekkie, kompaktowe i integracyjne. Do propozycji można zaliczyć siatki do zbierania kamyczków i muszelek, gumowe psikawki, małe pontony w zabawnych kształtach, dmuchaną koszykówkę basenową, wiaderko z foremkami czy dmuchane krzesełka.
Najbardziej lubiane wśród dzieci są zabawki w kształcie zwierzątek lub te ozdobione ulubionymi postaciami z bajek. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się również akcesoria neoprenowe wypełnione piaskiem kwarcowym. Będą idealne dla starszych dzieci, które lubią mieć motywację w formie zadania polegającego na wyciąganiu zanurzonych na dnie kolorowych elementów.
Bezpieczeństwo dziecka nad wodą – 5 wskazówek dla rodziców
Nie spuszczać dziecka z oka. Dynamiczne i nieprzewidywalne poczynania maluchów sprawiają, że jeden nieprzemyślany ruch może już stanowić niebezpieczeństwo. Ratownicy po wypadkach najczęściej słyszą, że rodzic odwrócił wzrok tylko na sekundę, dlatego ścisła opieka jest tak ważna podczas przebywania z dzieckiem nad wodą.
Jeden dorosły – nie więcej niż dwoje dzieci. Dzieci potrafią pochłaniać całą uwagę opiekunów i są niezwykle absorbujące. Z tego powodu przyjmuje się, że jeden dorosły powinien zajmować się maksymalnie dwójką dzieci. Każde z nich ma jednocześnie kilka potrzeb, dlatego taka konfiguracja zapewni im odpowiednią ochronę.
Kąpiel tylko w miejscach strzeżonych. Mogłoby wydawać się to oczywiste, ale niestrzeżone, “dzikie” kąpieliska nie są dobrym miejscem na zabawę z dziećmi. Mogą kryć takie zagrożenia jak wiry, prądy i ostre przedmioty spoczywające na dnie. Niedozwolona jest też kąpiel w pobliżu portów i mostów. Najlepiej wybierać pływalnie z nadzorem ratownika oraz zbiorniki wodne ze strefami oznaczonymi bojami.
Stopniowe wchodzenie do wody. Niewskazane jest gwałtowne wskakiwanie do wody, kiedy ciało jest nagrzane po opalaniu. Może to prowadzić do szoku termicznego zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zaleca się stopniowe przyzwyczajanie organizmu do chłodnej wody poprzez powolne wchodzenie i moczenie ciała.
Zapoznanie dziecka z zasadami bezpieczeństwa. Aby jak najlepiej chronić maluszka podczas kąpieli, warto przekazać mu istotne wskazówki dotyczące bezpiecznej zabawy nad wodą. Powinien być świadomy, że nie wolno mu samemu wchodzić do wody ani znikać z pola widzenia opiekuna. Musi też zachowywać się rozsądnie wobec innych i nie popychać nikogo do wody dla zabawy.