Pojawienie się dziecka w życiu rodziny pociąga za sobą szereg zmian i obaw. Wówczas radość przeplata się z lawiną pytań i wątpliwości. Rodzice oczekujący swojej pociechy często zastanawiają się, czy staną na wysokości zadania i zapewnią jej wszystko, co najlepsze. Mieszanina strachu, euforii oraz niepewności jest zupełnie naturalna. Nie należy więc czynić sobie z tego powodu jakichkolwiek wyrzutów, a jedynie działać. Cały proces oczekiwania narodzin malucha najlepiej podzielić bowiem na kilka etapów, obejmujących chociażby zmianę przyzwyczajeń czy aranżacji mieszkania. Nie sposób zapomnieć także o zaopatrzeniu się w niezbędne gadżety, które znacząco ułatwiają opiekę nad niemowlęciem. Oczywiście, jest to ogromne wyzwanie, ale odpowiednio rozplanowane może przynieść jednak wiele satysfakcji, a co za tym idzie, zadowolenia z efektu końcowego.
Warto zacząć od kompletowania dziecięcej wyprawki, a także aranżacji pokoju nowego członka rodziny. Niezbędne do wykonania tego zadania są m.in. bawełniane ubranka, różnego rodzaju kocyki i rożki wykonane z naturalnych materiałów, a także akcesoria oraz kosmetyki, które w skuteczny sposób zadbają o higienę czy zdrowie dziecka. Równie istotne są też pierwsze zabawki, jak również przydatne w codzienności sprzęty pomocnicze. Wśród tych pierwszych najbardziej popularne są karuzele, maty edukacyjne, gryzaki czy książeczki kontrastowe. Jeśli chodzi natomiast o tzw. ułatwiacze życia rodziców, dobrze jest zaopatrzyć się w sterylizator do butelki, elektryczną nianię oraz uchwyt na kubek lub telefon. Najważniejsze w tym wszystkim wydaje się jednak stworzenie bezpiecznego i przytulnego kącika dla dziecka. Jak dobrze zaaranżować pokój dziecięcy? Co jeszcze jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha.
Jak urządzić pokój dla noworodka?
Pokój dziecięcy to pomieszczenie wielofunkcyjne, dlatego jego aranżacja powinna być dobrze przemyślana. W końcu w nim dziecko śpi, uczy się i bawi. Niełatwo stworzyć z niego przestrzeń nie tylko funkcjonalną, ale także bezpieczną i urokliwą jednocześnie. Istnieją jednak pewne rozwiązania, które ułatwiają to zadanie. Warto mianowicie zacząć od wydzielenia stref, takich jak kącik wypoczynku, rozrywki oraz rozwoju. W wystroju pokoju dziecięcego niezwykle ważna jest nie tylko tak uporządkowana przestrzeń, która wprowadza w życie malucha odpowiedni rytm dobowy oraz harmonię. Równie istotna jest także stonowana kolorystyka (która zarazem rozwija wyobraźnię oraz kreatywność malucha), odpowiednia ilość naturalnego światła (wpływająca pozytywnie na wzrok dziecka) czy też minimalistyczne i praktyczne umeblowanie (niskie regały, oraz szafy z dużą ilością półek).
Warto pamiętać o tym, że w pierwszych dniach życia malucha niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem w wystroju jego pokoju jest m.in. komoda z przewijakiem. Dzięki niej zyskuje się nie tylko bezpieczne miejsce na sprawne zmiany pieluszek, ale także dodatkową przestrzeń do przechowywania ubrań czy kosmetyków. Najważniejszym elementem w aranżacji kącika dziecięcego jest jednak łóżeczko niemowlęce. Jako że zapewnia ono maluchowi spokojny sen, wygodę i zdrowy odpoczynek, powinno być odpowiednio dopasowane do jego potrzeb, a także oczekiwań rodziców.
Czym się sugerować podczas wyboru modelu?
Przy wyborze konkretnego modelu należy wziąć zatem pod uwagę takie kwestie, jak wielkość, materiał wykonania oraz funkcje dodatkowe. Optymalnym wariantem wydaje się rozwiązanie, które rośnie wraz z dzieckiem. Zarówno regulacja wysokości, jak i możliwość demontażu kilku szczebli, znacząco ułatwia opiekę przez długi czas, a przy tym daje dodatkową przestrzeń do zabawy. Właściwie dobrana wielkość materaca z kolei pozwala maluchowi swobodnie obracać się w łóżeczku. Naturalne drewno w odcieniu bieli natomiast nie narazi niemowlęcia na nadmierne bodźce, które mogą w konsekwencji wywołać u niego rozdrażnienie lub niepokój.
Co więcej, aby jeszcze bardziej ułatwić sobie niektóre czynności pielęgnacyjne, warto wziąć pod uwagę również funkcję kołyski i przewożenia łóżeczka, pozwalające zaoszczędzić nieco wolnego miejsca w pokoju. Nie sposób nie wspomnieć też o wyposażeniu go w poręczny organizer, który pomieści smoczek, chusteczki, oliwkę i inne niezbędne akcesoria dziecięce. Dla większej wygody można również wybrać model z przewijakiem. W końcu ten ostatni jest najczęściej używanym elementem wyposażenia w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dobrze jest więc wybrać taki, który stanowi idealne połączenie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Czym kierować się przy jego wyborze, aby to osiągnąć?
Idealny przewijak, czyli jaki?
Organizacja przestrzeni w pokoju noworodka to niełatwe zadanie. Nie mniej, kluczowe jest stworzenie takiego wystroju, który umożliwi rodzicom swobodną i bezpieczną opiekę nad swoją pociechą. Najlepiej więc, aby wszystkie niezbędne akcesoria do codziennej pielęgnacji znajdowały się w zasięgu ręki. To z kolei pozwoli na szybkie przebieranie, czy przewijanie maluszka. Jednym z najważniejszych elementów wystroju i wyposażenia dziecięcego kącika jest właśnie przewijak. Już od pierwszych chwil w domu to na nim rodzice troskliwie zmieniają pieluszki i śpioszki, a także przemywają oczka oraz nawilżają skórę dziecka. Znacząco ułatwia on codzienność, dlatego bardzo ważne jest, aby posiadał wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa. Właściwe parametry techniczne to gwarancja braku jakiegokolwiek zagrożenia dla dziecka.
Podsumowanie
Ponadto gadżet ten powinien mieć odpowiedni kształt, a także antypoślizgową powłokę. Zapobiegnie to ewentualnemu upadkowi z wysokości oraz nadmiernemu przesuwaniu się ciała malucha. Nie bez znaczenia jest również miękkość i rozmiar przewijaka. Materiał jego wykonania nie może podrażniać delikatnej skóry noworodka. Wymiary zaś powinny uwzględniać nie tylko wagę i wielkość dziecka, ale także umiejscowienie. Uniwersalnym rozwiązaniem jest m.in. mobilny przewijak ze stojakiem. Jest on zwykle kompatybilny zarówno z przewijakiem, jak i wanienką, dlatego z łatwością można dopasować go do swoich potrzeb. Umożliwia on pielęgnację dziecka w każdym zakątku mieszkania, dzięki czemu pozwala tym samym zaoszczędzić energię oraz czas na przenoszenie wszystkich akcesoriów z jednego miejsca na drugie. Jest przy tym lekki, solidny i stabilny, a co za tym idzie, poręczny oraz użytkowy. To z kolei wpisuje się w minimalistyczną filozofię życia: mniej gadżetów, więcej funkcji (a przy okazji wolnej przestrzeni).