Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

dziecko na roweku biegowym dla dzieci

Kiedy podarować dziecku pierwszy rowerek?

Każdy rodzic, który chce, by jego pociecha dobrze i systematycznie się rozwijała, będzie próbował zachęcać i wprowadzać w życie rosnącego dziecka nieco aktywności – rzecz jasna, optymalnie dopasowanej do jego możliwości psycho-fizycznych i wieku, w jakim się ono aktualnie znajduje. Rzeczą całkowicie normalną dla danego etapu rozwoju, jak i ów rozwój silnie wspomagającą, jest zachęcenie dziecka, by rowerek trójkołowy, a potem rowerek biegowy, stał się jego głównym towarzyszem spacerów.

Rowerek trójkołowy – najlepszy wstęp do przygody z rowerami

Popularnie zwany „trójkołowcem” niewielki, ale zazwyczaj przykuwający uwagę kolorystyką i estetycznym wykonaniem rowerek trójkołowy, to świetny pomysł, by maluch mógł całkowicie bezstresowo zaprzyjaźnić się ze światem rowerów. Trójkołowe rowerki są zazwyczaj dość stabilne, by nawet najmniejsze wiekowo dziecko, które już stawia pierwsze kroki, czyli przynajmniej dwuletnie, mogło na nich usiąść. Jako rodzice bądźmy także przygotowani na to, że rowerek trójkołowy, mimo iż jest najprawdziwszym pojazdem, jest też wehikułem dość statycznym. Maluch nie zawsze ma bowiem na tyle rozwinięte mięśnie nóg, by samodzielnie podjąć próby wprawienia go w ruchu. Stąd też prawie każdy porządnie zaprojektowany rowerek trójkołowy ma zazwyczaj umiejscowiony tuż za siodełkiem wolant, uchwyt dla rodzica, ułatwiający nie tylko sterowanie i kontrolę, ale też pomagający w przemieszczaniu się.

Rowerki trójkołowe dzielą się zazwyczaj na te z napędem łańcuchowym oraz częściej widywane na wielkomiejskich chodnikach i placach zabaw, rowerki z korbami pedałów umieszczonymi na osi przedniego koła. Niezależnie jednak od kształtu samej konstrukcji i siły wkładanej w jej napędzanie, rowerki dla dzieci trójkołowe to znakomita sposobność, by dziecko powoli opuściło przytulny, ale bardzo statyczny świat wózka spacerowego.

Niedrogi i typowy rowerek trójkołowy niekoniecznie musi być wykonany z aluminium lub stopu metalowego – najbardziej powszechny rowerek trójkołowy jest wykonany z atestowanego, lekkiego i kolorowego plastiku. Koła natomiast są z pełnej gumy lub gąbki o wysokiej twardości i niskim współczynniku ścieralności.

Pierwszy jednoślad, czyli kupujemy rowerek biegowy dla naszego dziecka

Kiedy nastąpi już moment, by dziecko przesiadło się z rowerka z trzema kołami na pierwszy jednoślad, warto zastanowić się, czy zanim kupimy rower z doczepianymi kółkami bocznymi, nie lepszą opcją będzie rowerek biegowy. Jakkolwiek możemy mieć pewne – uzasadnione zresztą – obawy, czy nasza pociecha poradzi sobie na pierwszym, nieustabilizowanym rowerku. Jednakże większość pediatrów zajmujących się aspektem wpływu pierwszych aktywności sportowych na rozwój dziecka, nie pozostawia wątpliwości, iż takowy rowerek biegowy z pewnością wspomoże progres psychomotoryczny.

Wymieniając niewątpliwe zalety, jakimi wykazuje się rowerek biegowy, należy wspomnieć, iż:

  •   Rowerek biegowy świetnie przygotowuje na to, by dziecko bezstresowo mogło przesiąść się na normalny rower,
  •   Rowerki biegowe trenują nie tylko zachowanie równowagi (co fenomenalnie uaktywnia pracę mózgu), lecz także ćwiczą koordynację, postrzeganie przedmiotów w ruchu oraz refleks,
  •   Rowerek biegowy uaktywnia i wzmacnia układ mięśniowo-szkieletowy, zwłaszcza w dolnym odcinku lędźwiowym oraz kończyn dolnych,
  •   Rowerek biegowy to znakomity sposób na to, by pełne energii dziecko mogło towarzyszyć mamie w trakcie niedługiego joggingu.

Tak więc, rowerek biegowy, to nie tylko zabawka sama w sobie, lecz także element rozwojowy wydatnie ćwiczący umiejętności i wpajający dziecku zdrowy nawyk spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Jak wybierać rowerek biegowy dla dziecka?

biegowy rowerekKwestią najwyższej wagi jest nie tyle sama estetyka – mimo, iż nasza pociecha może mieć inne zdanie – lecz waga i wielkość rowerka biegowego. Rowerki dla dzieci, które niewiele ważą ułatwiają rodzicowi transport w środku miasta, a poza tym taki rowerek biegowy zmniejszy obciążenie pociechy w momencie upadku lub kolizji z innym małym rowerzystą. Rowerek biegowy musi być dopasowany do wzrostu dziecka. Przyjmuje się tu zwyczajowo, iż, by dziecko zasiadło za kierownicą swego pierwszego rowerka biegowego musi mieć wzrost – co najmniej – 80 cm. Innymi słowy, dziecko siedząc swobodnie na siodełku musi dotykać stopami podłoża tak, by móc się bez problemów odepchnąć i wprawić rowerek biegowy w ruch.

By rowerek biegowy dorastał wraz z dzieckiem i nie stał się zakupem tylko na jeden sezon, wybierajmy modele z regulowaną wysokością siedziska. Zwróćmy również uwagę na koła i ich ogumienie – nie mogą być wykonane ze śliskiego plastiku, tylko z prawdziwej gumy lub twardej pianki polipropylenowej. Podobnie ma się sprawa kierownicy, a zwłaszcza rączek, których materiał nie może brudzić, uczulać ani powodować ześlizgiwanie się dłoni. Dobrym nawykiem przy wyborze i zakupie tego typu urządzeń jest też skrupulatne sprawdzenie czy elementy łączące, takie jak śruby, listwy są odpowiednio zabezpieczone, np. plastikowymi nakładkami na główki śrub.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *