Something went wrong: cURL error 28: Operation timed out after 5001 milliseconds with 13201 bytes received

Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

Pomoc w pobudce malucha — budzik oraz trener snu

Problemy z zasypianiem, krótkie drzemki lub stałe budzenie się w nocy – z tymi problemami na pewno zetknęło się wielu rodziców. Chcąc zadbać nie tylko o komfort snu swojego dziecka, bardzo często decydują się na skorzystanie z budzików dla maluszków, które okazują się ratunkiem podczas nauki samodzielnego zasypiania i dostosowywania swojego cyklu snu do pory dnia. 

Trudności związane ze snem dziecka

budzik elektronicznySen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Dziecko już w łonie matki odczuwa jego różne fazy i przystosowuje swój organizm do spania po przyjściu na świat. W pierwszych tygodniach życia niekoniecznie ma świadomość rytmu dobowego, lecz w miarę szybko dostosowuje się on do wschodu i zachodu słońca. Potrafi także wybudzić się o określonej porze dnia, by zostać nakarmione piersią. Podczas dorastania dziecko odkrywa jednak, że istnieją różne pory dnia i nie zawsze uważa, że nadają się one na sen. Obserwuje zachowania swoich rodziców, którzy często nie chodzą spać o regularnych porach i nie ucinają sobie drzemek. Może pojawić się u niego bunt i niechęć do zasypiania, dlatego też rodzice, zmęczeni codziennymi trudnościami, poszukują metod i sposobów na zachęcenie malucha do zasypiania.

Jest wiele powodów, przez które dzieci nie chcą kłaść się spać. Może być to dla nich strata czasu, którą mogłyby przeznaczyć na zabawę, nie są nauczone regularności snu lub zasypianie nie kojarzy im się z niczym przyjemnym. Mogą także nie odczuwać zmęczenia lub ich brzuszki być może odczuwają jakąś niestrawność w związku ze zbyt późnym zjedzeniem kolacji. Gdy w końcu uda im się zasnąć, przebudzają się w nocy, płakać i wołają swoich rodziców, którzy są jeszcze bardziej zmęczeni – nie tylko brakiem snu, ale i stale powtarzającą się sytuacją. W takich przypadkach warto zadbać o kilka czynników, które mogą poprawić jakość snu dziecka oraz ułatwić mu zasypianie.

Czynniki ułatwiające samodzielne zaśnięcie 

Chcąc sprawić, że maluszek nie będzie miał problemów z zaśnięciem, warto zatroszczyć się o kilka elementów, które ułatwią tę wieczorną czynność. Dzięki temu rodzice zyskają pewność, że przyzwyczają swoje dziecko do świadomego wypoczynku. Regularne godziny snu są bardzo ważnym czynnikiem, dzięki któremu dziecko uczy się, że rutyna w tej czynności jest naprawdę bardzo ważna. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko, rodzice powinni zatroszczyć się o to, by drzemki i wieczorne zasypianie odbywało się w tych samych godzinach. Będzie to stały rytuał, który przyzwyczai dziecko do funkcjonowania w taki sposób i samo z siebie będzie oczekiwało na odpowiednią godzinę do drzemki. Doskonale sprawdzą się także codzienne czynności przed zaśnięciem i tuż po przebudzeniu, np. wspólne czytanie bajek, kołysanki lub mycie zębów czy wspólne śniadania. Dzięki temu dziecko poczuje się bezpiecznie i spokojne, a to naprawdę ważne w jego prawidłowym rozwoju.

Aby dziecko mogło zasnąć bez większych problemów, powinno być także zmęczone, dlatego warto zapewnić mu dużo ruchu w ciągu dnia. Zabawa poza domem na świeżym powietrzu jest doskonałym pomysłem, a w dodatku przyczynia się do poprawy odporności i dobrego samopoczucia. Dziecko nie powinno iść do swojego łóżeczka głodne lub z przepełnionym brzuszkiem. Najlepiej podać mu coś lekkostrawnego, co nie przyczyni się do wzdęć, bólu czy niekomfortowego uczucia. Słodycze także nie są wskazane tuż przed zaśnięciem, ponieważ posiadają dużo cukru, który działa pobudzająco. Czas na wyciszenie jest równie bardzo ważny w codziennej rutynie. Nawet dwadzieścia minut spokojnego masażu czy przytulania może przynieść oczekiwany efekt. Najlepiej jest unikać wszelkiego rodzaju elektroniki, która działa pobudzająco. Warto także zadbać o otaczającą dziecko przestrzeń, by czuło się tam bezpiecznie i nie bało się  zamykać oczu. A jeśli żadna z metod nie sprawdzi się i nie ułatwi zasypiania, warto rozważyć opcję zakupu budzika dla dzieci. Sprawdzi się on niemalże dla każdego maluszka, który potrzebuje motywacji do zaśnięcia.

Idealny dziecięcy budzik

 budzik elektronicznyNiektóre metody usypiania małego dziecka i zmotywowania go, by zasnęło bez większych problemów po prostu zawodzą. Dobrym rozwiązaniem na tego typu trudności jest zainwestowanie w budzik dziecięcy. Dzisiejsze technologie nie zapominają o najmłodszych i chętnie dostosowują do ich potrzeb różnorodne produkty. Jednym z nich jest właśnie budzik, który nie tylko pokazuje, która jest godzina, lecz także w interaktywny sposób wypracowuje w maluszku nawyk chodzenia spać o tej samej porze. Dla dzieci czas jest pojęciem dość abstrakcyjnym i nie zauważają jego upływu, ponieważ nie mogą go dotknąć ani zobaczyć. Nauka postrzegania czasu jest dla maluszka wyzwaniem, dlatego też trener snu wyposażony w budzik elektroniczny jest sporym ułatwieniem. Najważniejsze jest dla nich to, co czują i robią w chwili obecnej.

W jaki sposób działa taki trener? Budzik, który może mieć kształt pingwina, owcy, misia czy innego zwierzęcia, wyposażony jest w czujniki świetlne, które zmieniają swój kolor o danej porze. Ich działanie jest bardzo proste – gdy zbliża się pora spania, lampka świeci na żółto, gdy dziecko musi już iść zasnąć zmienia swój kolor na czerwony, a w pozostałych godzinach jest zielona lub nie pokazuje żadnego koloru. Niektóre typy tych budzików wydają dźwięki  zamiast zmiany swojego koloru, lecz przeznaczone są raczej dla starszych dzieci, które rozumieją istnienie czasu. Mogą być także wyposażone w głośnik, który zapewni maluszkowi możliwość słuchania ulubionych kołysanek lub białego szumu, wpływającego na nie uspokajająco. Budziki-zwierzątka mogą również zamykać i otwierać oczy, dając wyraźny sygnał, że pora spać. Jest to bardzo przydatne urządzenie, które sprawia, że dziecko dużo chętniej kładzie się do łóżka i zasypia wraz z nim. Wielu rodziców, którzy zdecydowali się na zakup tego gadżetu, potwierdza, że była to łatwa i szybka nauka chodzenia spać.

Wypracowanie w maluszku rutyny spania nie należy do rzeczy najprostszych. Chcąc zapewnić mu jak największy komfort, warto zatroszczyć się o dobrą dla niego przestrzeń, codzienne rytuały i małe przyjemności. Istnieje jednak ryzyko, że nawet to nie przekona dziecka do zasypiania. W takich sytuacjach idealnie sprawdzi się motywator, trener snu – interaktywny budzik, który dostosowuje swoje światło do pory dnia. Na pewno będzie to interesujące dla maluszka i da mu chęć do chodzenia spać właśnie wtedy, gdy budzik wskaże odpowiednią porę. Jest to skuteczna metoda nauki, którą można stosować nawet przez kilka pierwszych lat życia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *