Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

dziecko prowadzi zabawę kreatywną

Rozwiń kreatywność swojego dziecka za pomocą odpowiednich zabawek

Oferta dostępnych na rynku zabawek jest – prawdę mówiąc – dość przewidywalna. Można je podzielić na kilka odmian, to jest na zabawki grające, logiczne i interaktywne. Na szczęście jest jeszcze inna, znacznie ciekawsza grupa zabawek. Mowa oczywiście o zabawkach kreatywnych, które zapewniają dziecku całe godziny angażującej rozrywki. Co każdy rodzic wiedzieć o nich powinien?

Dlaczego zabawki są kreatywne?

Kreatywny zestaw zabawek znacznie różni się od tego, co można spotkać w zwykłych sklepach zabawkarskich. Należące do tego grona produkty motywują dzieci do zabawy, pomagają rozwijać wyobraźnię, a także zapoznają z otaczającym światem. Co więcej, w przeciwieństwie do tradycyjnych zabawek, ich użytkowanie nie ogranicza się ledwie do paru różnych kroków, przycisków, czy też wariantów zabawy. Tutaj możliwości są zdecydowanie większe, a można by rzec, że nawet praktycznie nieograniczone. Mało tego, kreatywne zabawki dla dzieci mogą być przeznaczone zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Kto  bowiem powiedział, że dobra i kreatywna zabawa ma być jedynie przywilejem określonej płci?

Najważniejsze cechy zabawek kreatywnych

Zabawki kreatywne spełniają przede wszystkim rolę edukacyjną. Mogą one też rozwijać pasje i zainteresowania, a także zapewniać całe godziny świetnej zabawy. Najczęściej są to dość proste, choć pomysłowe modele, które znacznie rozbudowują możliwości intelektualne malucha. Mogą to być również bardziej rozbudowane i innowacyjne produkty, które są przeznaczone dla określonej grupy wiekowej. Nie wszyscy np. wiedzą, że niektóre zestawy kreatywne przygotowane są już dla niemowląt. Mowa tu oczywiście o bardzo prostych, ale też niezwykle pomysłowych zabawkach.

Zabawa kreatywna a czynniki psychosomatyczne

Korzystanie z możliwości, jakie dają zabawki kreatywne, niesie ze sobą sporo korzyści. Oto niektóre z nich:

  • możliwość znaczącego rozwoju wyobraźni przestrzennej, a co za tym idzie – również i planowania w ujęciu trójwymiarowym,

  • znaczące wsparcie w kontekście rozwoju zdolności manualnych dziecka, polegających w głównej mierze na nauce pisania, malowania itd.,

  • możliwość ukierunkowania uwagi dziecka na ściśle określony problem; ograniczona liczba bodźców znacznie pomaga w koncentracji,

  • rozwój intelektualny poprzez rozbudowy sieci synaptycznej mózgu dziecka,

  • możliwość wspólnej zabawy z dzieckiem, której nie powstydzi się nawet osoba dorosła.

Przykłady angażujących zabawek kreatywnych

drewniany pociąg do ciągnięciaCiekawą formą zabawek kreatywnych są np. koraliki, które łączą się ze sobą na skutek działania wody. Zasada działania tej zabawki jest bardzo prosta: wystarczy złożyć odpowiedni wzór, a następnie polać go wodą. Dzięki temu poszczególne korale łatwo połączą się ze sobą. W ten sposób ćwiczy się precyzję ruchów, cierpliwość, ale i wyobraźnię. Efekt ułożonych koralików utrzymuje się dość długo i to nawet po ich całkowitym wyschnięciu. W niektórych wariantach tej zabawki można ułożyć nie tylko proste wzory, ale też całe obrazki, przestrzenne zabawki, a nawet wisiorki. Jednym słowem – inwencja twórcza należy tu do dziecka.

Klocki i (nie)standardowe podejście do nich

zabawa klockamiKlocki nie muszą mieć klasycznej, dość nudnej formy, choć – co trzeba przyznać – jest to zabawka jak najbardziej kreatywna. Ciekawą alternatywą dla starszych modeli klocków jest np. ich magnetyczna odmiana lub też wersja trójwymiarowa. W ten sposób można odtwarzać określone, przestrzenne instrukcje, ale też stworzyć coś innowacyjnego i kreatywnego. W tym przypadku możliwości dziecka są praktycznie nieograniczone. Opcjonalnie można też skorzystać z szeregu akcesoriów, dzięki którym dziecko stworzy kompletny domek, środek transportu lub pojazd, który będzie jeździł.

Tablica w zestawie z pisakiem ścieranym na sucho

A co, jeśli typową zabawkę zmieni się na kreatywny zestaw artystyczny dla dzieci? Takim zestawem może być np. tablica metalowa i pisak, dzięki którym maluch będzie mógł tworzyć swoje dzieła w każdym, możliwym momencie i to niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Taką zabawkę – chociażby ze względu na niewielkie rozmiary – można zabrać ze sobą do poczekalni, na imprezę u znajomych, czy też do auta. Można pobawić się w tworzenie zupełnie nowych, kreatywnych wzorów, dorysowywanie określonych części obrazka, czy też odmalowywanie zawartości zdjęć. Taka zabawa również może mieć całkowicie nieograniczoną formę. A gdy wybrany rysunek się znudzi, będzie można go łatwo zetrzeć i namalować kolejny.

Zabawy w eksperymenty

W niniejszym zestawieniu nie mogło zabraknąć i takich zabawek, których głównym celem jest eksperymentowanie. I choć najpopularniejsze są tu zabawki traktujące o elektryczności, można też znaleźć ich równie ciekawe, alternatywne wersje. Pozwalają one eksperymentować z grawitacją, światłem, określonymi substancjami, a nawet wodą. Starsze dzieci będą mogły z kolei tworzyć swoje własne, niepowtarzalne kryształy, śnieg, a nawet masy o określonych właściwościach. Jest to też doskonały sposób na integrację rodzica z dzieckiem, które – będąc na różnych etapach edukacji – potrzebuje poznawać świat za pomocą wielu innych, a nie tylko związanych ze szkołą bodźców.

Budowa własnego toru wyścigowego

Kreatywna zabawa może też polegać na zbudowaniu własnego toru wyścigowego, który będzie niepowtarzalny pod kątem swych specyficznych właściwości jezdnych. Określony układ drogi zjazdowej pozwoli na niesamowite ewolucje. Co więcej, w ten sposób będzie można poznać wyjątkowość prawa ciążenia, sił odśrodkowych itd. Z punktu widzenia dziecka, obserwacja zachowania pojazdu na takim własnoręcznie zaprojektowanym torze, będzie wiązała się z olbrzymią dawką radości. A jeśli dziecko zainteresuje się taką zabawką, jej potencjał będzie można rozszerzyć poprzez dokupienie dodatkowych, jeszcze bardziej rozbudowanych elementów.

Podsumowując, zestaw kreatywny zabawek, to doskonała propozycja dla tych wszystkich rodziców, którzy chcą zafundować swoim dzieciom zabawę na najwyższym poziomie. Jest to też doskonała odskocznia dla maluchów od wielu nudnych i przewidywalnych zabawek.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *