Something went wrong: cURL error 28: Operation timed out after 5000 milliseconds with 13202 bytes received

Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

W co wyposażyć pierwsze łóżeczko dla malucha?

Pojawienie się dziecka w życiu rodziny pociąga za sobą szereg większych i mniejszych zmian. Przygotowanie się na przyjście na świat małego człowieka to nie tylko emocje będące mieszaniną radości i strachu. Wielomiesięczne oczekiwanie wiąże się także z przeorganizowaniem dotychczasowego życia oraz ogólnej przestrzeni codziennego funkcjonowania. Wczesne wstawanie, nocne przebudzenia czy częste przewijanie to jedno. Nie sposób zapomnieć w tym wszystkim, że należy również stworzyć dziecku przyjazną przestrzeń, w której będzie on mógł odpoczywać, bawić się i uczyć.

Kokon dla dziecka

Jak to w prosty sposób osiągnąć? Po pierwsze, aby uniknąć wrażenia przytłoczenia, warto wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo. Na początku dobrze jest zrezygnować z niektórych przyzwyczajeń, takich jak oglądanie filmów do późnych godzin nocnych. Kolejnym krokiem jest kompletowanie wyprawki, a co za tym idzie, wydzielenie w mieszkaniu kącika dla malucha. Jak stworzyć dziecku przyjazne miejsce, w którym będzie on mógł się swobodnie i bezpiecznie rozwijać?

Przy tworzeniu przestrzeni dla dziecka pomocne okazuje się wydzielenie 3 stref – relaksu, nauki oraz zabawy. Chcąc wesprzeć prawidłowy rozwój maluszka, dobrze jest zdecydować się m.in. na stonowane, pastelowe kolory błękitu, różu lub zieleni, ponieważ będą one prawidłowo stymulować jego wyobraźnię. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia ilość naturalnego światła (wpływająca pozytywnie na wzrok dziecka) czy też minimalistyczne i praktyczne umeblowanie (niskie regały oraz szafy z dużą ilością półek). W pierwszych dniach życia malucha niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem w wystroju jego pokoju jest dobrze dobrane łóżeczko.

Jako że zapewnia mu ono spokojny sen, wygodę i zdrowy odpoczynek, powinno być odpowiednio dopasowane do jego potrzeb, a także oczekiwań rodziców. Przy wyborze konkretnego modelu należy wziąć zatem pod uwagę takie kwestie, jak wielkość, materiał wykonania oraz funkcje dodatkowe. Dodać do tego należy jeszcze różnego rodzaju akcesoria, dzięki którym kołyska stanie się dla dziecka miejscem zarówno przytulnym, jak i bezpiecznym.

W jakie akcesoria warto wyposażyć dziecięce łóżeczko?

W pierwszych miesiącach życia maluszka łóżeczko stanowi najważniejszy element aranżacji jego przestrzeni wypoczynku i rozwoju. Istnieje wiele różnorakich modeli kołyski, jednak najbardziej optymalna wydaje się ta, która rośnie wraz z dzieckiem. Zarówno regulacja wysokości, jak i możliwość demontażu kilku szczebli, znacząco ułatwia opiekę przez długi czas, a przy tym daje dodatkową przestrzeń do zabawy. Jeśli chodzi natomiast o wybór odpowiednich dodatków do łóżeczka, duże znaczenie ma m.in. rozmiar materaca, typ prześcieradła i pościeli, a także rodzaj ochraniacza na szczebelki. Właściwie dobrana wielkość materaca pozwala maluchowi swobodnie obracać się w łóżeczku.

Ponadto zaleca się wybór wariantu twardego, w pełni dopasowanego do łóżeczka oraz wypełnionego surowcem syntetycznym, jak np. pianką poliuretanową o właściwościach oddychających oraz antyalergicznych. Podobnie rzecz się ma z poduszeczką i kołderką.  Co do powłoczki na te właśnie elementy, najlepszym materiałem jej wykonania jest bawełna lub bambus, czyli tkaniny naturalne zapewniające dziecku właściwą termoregulację ciała. Najważniejszą cechą wyróżniającą dobry ochraniacz jest z kolei odpowiednia sztywność, optymalna wysokość oraz solidne mocowania.

Organizer na łóżko i inne akcesoria

Kokon dla dziecka

Praktyczny zarówno dla rodziców, jak i dziecka okazuje się również organizer na łóżeczko, przewijak, fotel do karmienia czy też kokon dla niemowlaka. Pierwszy z powodzeniem pomieści smoczek, chusteczki, oliwkę i inne niezbędne akcesoria dziecięce, które warto mieć pod ręką w codziennej opiece nad maluchem. Drugi z kolei powinien mieć odpowiedni kształt, rozmiar, antypoślizgową powłokę, a także odpowiednio miękkie wykończenie. Nie sposób nie wspomnieć przy tym również o niezbędnych certyfikatach jakości.

Co do siedziska ułatwiającego karmienie maluszka, dobrze, aby nie tylko było ono dopasowane do potrzeb i oczekiwań wykorzystującej go mamy, ale też znajdowało się w pobliżu kołyski oraz nocnej lampki. Kokon dla dziecka natomiast otula jego ciało na tyle mocno, by zapewnić mu właściwy poziom ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Co ciekawe, jest on niezwykle funkcjonalnym gadżetem. Sprawdzi bowiem nie tylko w kołysce. Z powodzeniem można go również wykorzystać na spacerze czy w podróży autem. Nic więc dziwnego, że cieszy się dużą popularnością wśród mam. Który model otulacza dostępny na rynku jest jednak najlepszy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie konkretnego wariantu tego elementu wyposażenia łóżeczka?

Najlepszy śpiworek dla niemowlaka – kryteria wyboru

 

Obecnie producenci dziecięcych gadżetów oferują szeroki wybór różnorakich śpiworków. Dostępne modele różni m.in. materiał wykonania, grubość, sposób zapinania oraz przeznaczenie. W związku z tymi właśnie kryteriami wyróżnia się zatem śpiworek do spania, wózka lub fotelika samochodowego. Niezwykle praktyczny jest jednak ten pierwszy. Jako że zazwyczaj jest bawełniany lub bambusa, powinien zapewniać dziecku optymalną temperaturę ciała i swobodę ruchów. Ponadto, dzięki niemu maluch podczas snu nie odkryje się ani nie zasłoni sobie buzi.

Dobrze, aby sposób jego wykonania umożliwiał nie tylko łatwe usypianie czy karmienie rodzicom, a dziecku wysuwanie główki. Duże znaczenie w codziennej opiece ma również bezproblemowe zakładanie i zdejmowanie dziecku tego elementu garderoby. Nie można zapomnieć przy tym o jeszcze jednym istotnym kryterium, jakim jest możliwość prania śpiworka w pralce. Utrzymanie go w czystości do gwarancja dobrego samopoczucia i rodzica, i dziecka. To jednak nie wszystko.

Podsumowanie

Oprócz materiału wykonania, wielkości czy grubości dziecięcego śpiworka, istotne znaczenie przy wyborze jego konkretnego modelu ma również rodzaj zastosowanego zapięcia, ogólny kształt oraz wzór. Wygodny, a zarazem funkcjonalny dla dziecka i rodzica jest wariant wyposażony w zamek na całej długości, z dodatkową możliwością rozpięcia go od dołu. Jeśli chodzi zaś o krój tego gadżetu, powinien on dopasować się do kształtu ciała maluszka. Najlepsze wydają się propozycje poszerzane na dole, a zwężane ku górze.

Taka konstrukcja daje mu szansę na swobodne poruszanie w nim nóżkami. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe otwory w miejscu rączek oraz główki. Te o odpowiedniej wielkości sprawią, że dziecko będzie czuło się komfortowo. Na koniec dobrze jest zastanowić się nad ogólnym designem tego elementu dziecięcej wyprawki. W tym przypadku wybór może zależeć od płci maluszka, kolorystyki ubranek lub upodobań rodziców. Oczywiście, możliwości jest wiele. Można zdecydować się albo na modele uniwersalne, albo dedykowane chłopcom lub dziewczynkom. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak spełnienie najważniejszych potrzeb dziecka, tj. zapewnienie mu bezpieczeństwa i wygody.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *