Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

maskotka dla niemowlaka

Wpływ maskotek na rozwój dziecka

Dzieciństwo większości osób kojarzy się przede wszystkim z zabawą oraz najróżniejszymi maskotkami. Z reguły każdy miał przynajmniej jedną, która najbardziej przypadła mu do gustu, a zasypianie czy wyjazdy bez niej kończyły się płaczem. W tej kwestii niewiele się zmieniło od lat. Maluchy uwielbiają pluszaki będące jednocześnie przytulankami, najlepszymi przyjaciółmi i kompanami wydarzeń całego dnia. Również dlatego dorośli zaopatrują się w gadżety tego typu dla swoich pociech. Dają je im w prezencie przy różnych okazjach – narodzinach, urodzinach czy świętach. Niemal zawsze okazują się strzałem w dziesiątkę, jako że wspierają rozwój najmłodszych. Mogą być jednocześnie głównym prezentem, jak i dodatkiem do niego. Jako że na rynku dostępne są najróżniejsze ich warianty, można znaleźć propozycje idealnie dopasowane do preferencji dziecka czy takie wpasowujące  się w aranżację jego pokoju. Różnią się one kształtami, wielkością czy funkcjami. 

Maskotki dla najmłodszych

maskotka dla niemowlaka

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas, w którym zarówno ono, jak i jego rodzice funkcjonują w zupełnie innej rzeczywistości. Niemowlęta większość dnia przesypiają, dlatego też opiekunowie powinni zadbać o ich komfort podczas snu. Wiąże się to z odpowiednim doborem nie tylko materacu, czy kocyka, ale również przytulanek. Niewskazane jest, aby w łóżeczku znajdowały się zbędne rzeczy mogące potencjalnie zagrażać dziecku. Co wcale nie oznacza, że maskotka dla niemowlaka nie może znaleźć się w wyprawce.  Niemniej jednak musi zostać właściwie dobrana, aby była w pełni bezpieczna. Najlepszym wyborem okażą się te niewielkich rozmiarów pieluszko-przytulanki.

Składają się one z głowy jakiegoś zwierzątka bądź misia, a tułów zastępuje materiał przypominający tetrową pieluszkę, bądź delikatną w dotyku tkaninę. Dzięki nim wielu rodzicom udaje się znacznie szybciej uśpić swoje szkraby. Decydując się na zakup tego typu zabawki, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz tkaninę, ponieważ od nich zależeć będzie trwałość. Prawdopodobieństwo szybszego zniszczenia się słabego materiału jest dużo większe, niż tego solidnego, a to może wiązać się z frustracją dziecka. Warto pokreślić, że misie w życiu brzdąców odgrywają ważną rolę. Dają im poczucie bezpieczeństwa, które nie tylko w okresie noworodkowym jest dla nich istotne, ale również w każdym późniejszym etapie rozwoju. Ponadto korzystnie wpływają na kreatywność maluchów. Dlatego każde dziecko powinno dorastać w towarzystwie pluszaków.

Kiedy maskotki są najpotrzebniejsze?

maskotka dla niemowlaka

Świadome zainteresowanie zabawkami, grzechotkami i pluszakami zaczyna się dopiero w okolicach szóstego miesiąca życia. Właśnie w tym okresie dzieci przywiązują się do poszczególnych przytulanek, przy których znacznie szybciej się uspokajają. Maskotka jest w stanie także załagodzić niepokój, spowodowany chwilową nieobecnością opiekuna. Warto również nadmienić, że tego typu gadżety wchłaniają zapachy domowników czy otoczenia, przez co nawet w obcym miejscu ich obecność i możliwość przytulenia się do nich pozwala maluchom np. szybciej zasnąć, czują się wówczas znacznie bezpieczniej. Istotnym aspektem pojawiającym się przy tej kwestii okazuje się nauka umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Przytulanka ułatwia to, ponieważ należy do rzeczy już znanych oraz stałych. Jest zarówno w domu, kiedy to rodzice są w pobliżu, jak i poza nim, kiedy maluch znajduje się w innym, mniej komfortowym otoczeniu. Brzdącowi o wiele łatwiej się wówczas odnaleźć. Może w dowolnym momencie powierzyć maskotce swoje obawy, dzięki czemu staje się ona nieodzownym elementem dzieciństwa i niezawodnym przyjacielem niekiedy od okresu niemowlęcego, aż po przedszkolny.

W jaki sposób pluszaki stymulują rozwój dzieci?

Dzięki pluszakom maluszek jest w stanie rozwinąć także swoje umiejętności społeczne. W jaki sposób się to odbywa? Otóż już w momencie, w którym dzieci zaczynają bawić się zabawkami, naśladują m.in. odgłosy, a także czynności wykonywane przez dorosłych. Regularne ćwiczenia tego typu z opiekunami, rodzeństwem czy rówieśnikami przygotowują do nawiązywania relacji międzyludzkich. Dzięki temu maluchy znacznie szybciej będą odnajdować się w nowym towarzystwie, nie odczuwając strachu przed poznawaniem innych osób – w przedszkolu, na placu zabaw, czy przy okazji innych okoliczności. Warto też wspomnieć, że dostępne na rynku produkty, takie jak m.in. maskotka interaktywna posiadająca funkcję np. wydawania dźwięków, liczenia, literowania czy naśladowania odgłosów zwierząt pozwala rozwijać umiejętności językowe.

Szkraby już od najmłodszych lat osłuchują się z poprawną polszczyzną, dzięki czemu wzrasta prawdopodobieństwo, że z łatwością przyjdzie im nauka mowy. Podczas stopniowego powtarzania mówienie stanie się ich naturalną czynnością. Wówczas uczą się komunikacji, zasad obowiązujących rozmówców, jednocześnie dobrze się bawiąc. Dzieci uwielbiają utożsamiać się z postaciami, wcielać się w rolę, dzięki czemu wykazują się empatią i wrażliwością na potrzeby innych. Bardzo często najmłodsi opiekują się swoimi zabawkami, okazując im miłość i troskę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *