Something went wrong: cURL error 28: Operation timed out after 5001 milliseconds with 13203 bytes received

Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

niemowlę na macie edukacyjnej

Wybór idealnej maty edukacyjnej dla niemowlęcia

Już w pierwszych tygodniach życia, dziecko jest przepełnione ciekawością zmieniającego się wokół niego świata. Chce się wszystkiemu przyglądać oraz dotykać to co ma w swoim zasięgu. Pomaga mu to w rozwoju sprawności ruchowej oraz wzroku, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić maluchowi komfortowe i bezpieczne miejsce do zabawy, gdzie będzie mógł doświadczać otoczenia, a także uczyć się podnosić na rączkach. 

Mata sensoryczna – gimnastyka w czasie pierwszych zabaw

Przekręcanie go na brzuch zachęca dziecko do prób zmieniania swojej pozycji. Dodatkowo ma to duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa. W zmianach położenia malucha najlepiej jest mu pomagać na utwardzonej powierzchni. Aby nie musieć robić tego na podłodze można skorzystać ze specjalnych akcesoriów, jak na przykład mata edukacyjna. Zapewnia ona komfort dziecku oraz rodzicom podczas pierwszych wspólnych zabaw. Jest to jedno z akcesoriów, które można wykorzystywać już od narodzin maluszka. W sklepach pojawia się ich wiele rodzajów, w tym maty kontrastowe, piankowe, z różnymi rodzajami zabawek i gadżetów. Pozwalają one na wiele aktywności, w czasie których dziecko leżąc na brzuchu, zaczyna podnosić głowę, przekręcać się i obracać. Umożliwienie mu takiej gimnastyki na wygodnej macie stanowi ważny element jego rozwoju.

Wiszące gadżety do nauki chwytania

niemowlę na macieZanim maluch nauczy się wstawać i zacznie poznawać świat na własnych nóżkach, będzie spędzał mnóstwo czasu na próbach sięgania, chwytania i przekręcenia się. Odpowiednia mata edukacyjna dla niemowlaka powinna być miękka i przyjemna w dotyku, aby była dla niego wygodnym miejscem, na którym będzie chciał spędzać czas. Może być wyposażona w osobno mocowane miękkie pałąki. Zawiesza się na nich pluszaki na wzór zwierzątek, roślin lub przedmiotów, które dziecko niedługo pozna. Maluch, leżąc na macie będzie obserwował ich ruch, a także uczył się rozpoznawać kształty i kolory. Są one zabawkami sensorycznymi – szeleszczą, mają dzwoneczki, a nawet piszczą lub wydają dźwięki po naciśnięciu, a każda z nich ma inną, przyjemną w dotyku fakturę materiału. Niemowlę wyciąga rączki w celu chwytania przedmiotów, co również rozwija jego ruch. Zostaje ono wprowadzone w świat zabawek, kolorów, dźwięków i świateł.

W jakim kolorze matę wybrać?

Niemowlę każdego dnia uczy się nowych rzeczy. Jego wzrok zaczyna coraz bardziej rozróżniać kolory, przez co również rączki sięgają po kolejne przedmioty. Kontrastująca paleta barw jest często wykorzystywana w tego typu zabawkach. Zakup maty w odpowiednim kolorze, na przykład takiej, w której pojawiają się czarno-białe elementy może pozytywnie wpłynąć na rozwój dojrzałości wzrokowej dziecka. Skupiając się na bardziej wyrazistych elementach, stymuluje ono pracę mózgu. Szybciej nauczy się rozpoznawać barwy i kształty. Tego typu akcesoria są doskonałą pomocą dla rodziców, którzy mogą być spokojni o prawidłowy rozwój wzroku i sprawności ruchowej swojego malucha. Wśród wiszących zabawek często pojawia się również lusterko, które pozwala dziecku przyglądać się własnej twarzy i uczyć się rozpoznawania mimiki. Jest to szczególnie doceniane w pedagogice Montessori.

Interaktywna zabawa na macie edukacyjnej

mata edukacyjna dla dzieckaWybór odpowiedniej maty może sprawiać nie lada kłopot, ponieważ sklepy, specjalizujące się w artykułach dla dzieci, mają w ofercie mnóstwo rodzajów. Poszczególne modele różnią się kolorystyką oraz dodatkowymi akcesoriami. Maty mogą być wyposażone w mechanizmy uruchamiające efekty dźwiękowe oraz świetlne, które włącza się poprzez ciągnięcie wiszących gadżetów. Głośność, a także intensywność lampek kontrolowane są za pomocą przycisków, niedostępnych dzieciom. Mata sensoryczna pozwala maluchom rozwijać doznania zmysłowe, poprzez obserwowanie kolorowych zabawek oraz świateł, dotykanie różnych materiałów, a także słuchanie melodyjek i zabawnych dźwięków. Maty oferują maluchom nawet do kilkunastu aktywności, w czasie których mogą wykorzystywać swoje zmysłu oraz aktywność ruchową.

Mata sensoryczna  – nie tylko dla niemowląt

Poza pierwszymi miesiącami życia maluch może korzystać z maty, nawet kiedy zacznie się samodzielnie podnosić i spacerować po pokoju. Wystarczy odczepić pałąki z wiszącymi gadżetami, aby pozostawić mu do zabawy miękki kocyk, wykonany z delikatnych, przyjaznych maluchom materiałów. Posiadają one wszelkie niezbędne certyfikaty. Jest to rozwiązanie dużo bardziej higieniczne oraz wygodniejsze niż rozkładanie klocków czy pluszowych zabawek na dywanie, który dużo szybciej zbiera kurz. Maty piankowe są niezwykle wytrzymałe, wodoodporne oraz łatwe do wyczyszczenia. Dzięki temu można z nich korzystać również na dworze. Sprawdzą się doskonale rozłożone na trawie, jako miejsce do zabawy na świeżym powietrzu. W ciepłe dni będzie to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą pomóc dziecku w doświadczaniu otaczającego je świata.

W wyprawce dla maluszka nie może zabraknąć praktycznej maty, służącej nie tylko do zabawy, ale również rozwijania zmysłów i aktywności ruchowej. Wybór najlepszego modelu może zależeć od tego, jaka kolorystyka podoba się rodzicom oraz ile miesięcy ma dziecko. Jeżeli jego dojrzałość wzrokowa jest już rozwinięta, to kontrastowe barwy nie będą konieczne. Zabawki, po które będzie sięgał maluszek, a także odczepiane pałąki są najważniejsze. Mata będzie wtedy uniwersalnym akcesorium, z którego będzie można korzystać, kiedy dziecko zacznie się samodzielnie podnosić i szukać nowych miejsc do zabawy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *