Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

zabawki do ogrodu

Zabawki do ogrodu – zachęć malucha do spędzania czasu na łonie natury

W obecnej dobie smartfonów, szybkiego internetu i łatwego dostępu do bajek mały człowiek często zostaje odizolowany od środowiska naturalnego. Ciągłe przebywanie w domu i w otoczeniu ekranów LCD nierzadko działać na niego przytłaczająco. Umysł dziecka może przez to znacznie stracić pod względem rozwoju. Z wielu powodów przebywanie poza domem jest dla malucha po prostu zdrowsze, a korzyści ze znajdowania się pośród przyrody jest bez liku. Idealnym miejscem do zabaw na dworze jest ogród. To miejsce oferujące moc atrakcji i korzyści.

Biegać, skakać, latać, pływać, czyli czemu ruch rozwija mózg

Słowa piosenki, którą Pan Kleks kierował w stronę adeptów swojej słynnej Akademii, nie straciły współcześnie na ważności. Nadal warto zachęcać dzieci do aktywności ruchowej, o którą o wiele łatwiej na świeżym powietrzu. Udowodniono naukowo, że wszelki ruch usprawnia znacznie procesy myślowe, a to za sprawą prostej zasady, mianowicie dzięki zwiększonemu przepływowi krwi do mózgu. Przebywanie na dworze niesie dzieciom przede wszystkim olbrzymią swobodę, której nie sposób znaleźć w ciasnych szkolnych ławkach. Sceneria ogrodowa jest bogata w atrybuty, które można wykorzystać do zabawy: przewrócone pnie, pochyłe drzewa, szyszki, krucha ziemia, liście i rośliny pozwalają nieskrępowanej wyobraźni dziecka realizować szalone scenariusze gier.

Ogród magicznym miejscem dla dziecka

Ogród to miejsce zapewniające niemalże tyle samo atrakcji, co plac zabaw. Przesypywanie piasku, kopanie w ziemi czy jeżdżenie z taczką doskonale rozwija motorykę małą, czyli ruch dłoni, a także motorykę dużą, czyli sprawność fizyczną całego ciała. Poznawanie świata na dworze ma jeszcze tę wielką zaletę, że biorą w nim udział wszystkie zmysły (w przeciwieństwie do czasu spędzonego na oglądaniu telewizji, który wpływa tylko na zmysł wzroku i słuchu, a tym samym hamuje rozwój innych obszarów mózgu). Zabawa w ogrodzie z reguły odbywa się w towarzystwie, a zabawy grupowe uczą odpowiednich zachowań społecznych, co ma wpływ na budowanie relacji międzyludzkich w dorosłym życiu.

Oprócz tego porządkowanie ogródka uczy odpowiedniej organizacji, skupienia, a także stawiania sobie w życiu celów i ich realizacji. Uprawa roślin od ziarnka aż po owoc daje olbrzymią satysfakcję z pracy własnej. Odpowiednie zabawki ogrodowe dla dzieci pozwolą im uprawiać własną część działki. Posiadanie osobnego skrawka terenu być może rozbudzi w maluchach pasję do roślin, która przejawi się w dorosłym życiu. Mozolne pielenie grządek czy systematyczne podlewanie roślin pozwala się wyciszyć, stanowi naukę skupienia, która potem pomoże im w nauce w szkole.

Czym się bawić w ogrodzie — najlepszy sprzęt małego ogrodnika

zabawki do ogrodu

Zabawki ogrodowe to klasyczny zestaw, który znajdował się w posiadaniu wszystkich dzieci starszych pokoleń, a teraz prezentują się one w nowej odsłonie. Współczesne grabki, łopatka i wiaderko pełnią te same funkcje, ale częściej są wykonane z nieszkodliwych dla zdrowia i środowiska materiałów, a dodatkowo są bezpieczniejsze w użytkowaniu, dzięki owalnym krawędziom. Zaprojektowane są tak, by łatwo było je przechowywać i przenosić.

Oprócz klasycznego zestawu do uprawy ogródka można także wykorzystać inne akcesoria ogrodowe, stworzone specjalnie w dopasowaniu do małych rączek. Taczka dla dzieci to sprzęt małego ogrodnika. To mniejsza wersja klasycznej taczki, jest lekka, co sprawia, że mały ogrodnik będzie mógł nią sterować bez użycia dużej siły. Przewóz dużej hałdy ziemi nie będzie już problemem. By rośliny bujnie porosły grządki, należy je solidnie podlewać. Małe urocze konewki są wykonane tak, by maluch nie przesilił się podczas ich noszenia. Taki sprzęt znacznie usprawni dziecku proces uprawy własnego kawałka działki.

Inne pomysły na ogrodowe zabawy

Ale pomysły na sprzęt ogrodowy dla dzieci nie kończą się tylko na grabkach, wiaderku czy łopatce: piłki, latawce, namioty tipi, rakiety do gry w tenisa czy piaskownice to także sprzęt do zabaw w ogrodzie. Każda z tych zabawek niesie ze sobą ogrom możliwości rozrywki. Piłki to klasyczny sprzęt, który pozwala na przeprowadzenie wielu gier i rozgrywek sportowych. Dzięki latawcom dziecko może poczuć się przez chwilę tak, jakby dotykało nieba. Piaskownice to niezawodny sposób na nudę, a teraz dostępne są w formie lekkich, rozkładanych modeli. Gdy nadejdzie lato, na zielonych terenach ogrodu warto rozłożyć dmuchany basenik, by zapewnić mnóstwo frajdy z chlupania wodą, a także można postawić niewielki namiocik. Do środka można wrzucić pełno kolorowych poduszek, a u góry zawiesić lampki bądź inne światełka, by ten sposób wyczarować magiczny klimat. Kolejnym pomysłem jest powieszenie budki dla ptaków. Obserwacja ich zwyczajów i zachowań może stanowić zachętę do dalszej obserwacji zwyczajów zwierząt.

Jak się bawić, czyli co zrobić, by dziecka nie ogarnęła nuda w ogrodzie

Dorośli potrafią skupić się na tyle, by poświęcić swój czas na wielogodzinne pielenie grządek. Nieco inaczej rzecz ma się z dziećmi, które potrzebują coraz to nowych bodźców i przebywania w ciągłym ruchu. By czas spędzony na uprawianiu działki nie kojarzył się im z nudą, a z przyjemnością, dobrze jest wyznaczyć im kawałek wolnej przestrzeni do biegania, skakania, gier i zabaw. Gdy w czasie wymyślania nowych harców małego człowieka dopadnie niemoc twórcza, warto wspomóc jego kreatywność i podrzucić mu kilka pomysłów. Tory przeszkód, zawody w ściganiu się, skakanie przez hula hop, budowanie zamków z piasku, to tylko jedne z najlepszych propozycji. Zabawki do ogrodu pomogą zrealizować każdy, nawet ten najbardziej szalony pomysł.

Bańki mydlane – zabawa na całego!

Duże zestawy do tworzenia baniek mydlanych pozwolą przeprowadzić zawody w tworzeniu tych fantazyjnych kształtów. Berek, piłka nożna, siatkówka, podchody, zabawa w chowanego, to klasyczne gry, w których zawarty jest przepis na uśmiech. Wolna przestrzeń w ogrodzie pozwoli dzieciom wyzbyć się nadmiaru energii. Dodatkowo w ogrodzie można zorganizować maluchom plac zabaw, wyposażony w zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, huśtawki, a także zrealizować niespełnione marzenie wielu dorosłych, mianowicie pokusić się o wybudowanie domku na drzewie. To także dobry sposób dla rodziców, którzy zyskują w ten sposób czas na prace w ogrodzie i chwilę oddechu od trudów rodzicielstwa.

Dość często można się spotkać z opinią, że niespokojne dzieci wyjątkowo grzecznie zachowują się na dworze. Warto sprawdzić, czy w ogrodzie ta zasada również obowiązuje. Wystarczy tylko kilka odpowiednich zabawek i akcesoriów, by tchnąć w dziecięcy umysł nowe pomysły. Zabawy na świeżym powietrzu dają pole do rozwoju oraz sprawiają, że mały człowiek doświadcza otoczenia wszystkimi zmysłami. To bezlik sposobów na spędzenie wolnego czasu: od samodzielnej uprawy własnego kawałka ziemi, aż po klasyczne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Wystarczy tylko kilka godzin na działce, by dziecko mogło rozładować nieco swoje baterie, a także zasilić swoją wyobraźnię o nowe doznania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *