Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

wanienka dla dziecka

Pierwsza kąpiel dziecka – jak się do tego przygotować

Jeśli wkrótce zostaniesz rodzicem i pierwsza kąpiel Twojego maluszka jest jeszcze przed Tobą, to zapewne stresujesz się tym wydarzeniem. Pamiętaj jednak, że przy odrobinie zdobytej wiedzy, nie będziesz musiał przejmować się, że coś zrobisz nie tak. W poniższym tekście przekażemy Ci cenne wskazówki przydatne podczas mycia dzidziusia oraz podpowiemy, czym kierować się przy wyborze akcesoriów do kąpieli. Dzięki temu czynność ta stanie się Twoim ulubionym wieczornym rytuałem.

O czym pamiętać podczas kąpieli?

Przygotowując się do kąpieli noworodka, musisz wiedzieć, że jego skóra jest nieco inna niż skóra dorosłego, więc nie musisz myć go każdego dnia. Optymalnie wystarczą 2-3 razy w tygodniu. Trzeba jednak wiedzieć, że codziennego mycia wymagają okolice szyi, pośladki, pachwiny i twarz malucha. Szczególnie zadbać trzeba o okolice intymne, które należy przemywać po każdej wymianie pieluszki, by pozbyć się resztek moczu.

Pierwszy raz powinieneś wykąpać noworodka dwa lub trzy dni po porodzie. Istotne jest, by nie zrobić tego zbyt wcześnie, gdyż maluch przychodzi na świat pokryty specjalną mazią płodową, która stanowi dla niego barierę ochronną. Według zaleceń WHO powinno się odczekać z kąpielą minimum sześć godzin, a najlepiej całą dobę. Po skończeniu należy pamiętać, że trzeba odkazić go w płynie antyseptycznym i pozostawić do wyschnięcia.

Kąpiel dziecka powinna być przeprowadzana w pomieszczeniu, w którym utrzymywana jest stała temperatura 24 stopni. Przed jej rozpoczęciem należy również zamknąć wszystkie okna, by nie przewiało malucha. Przygotowując wodę do kąpania, trzeba zadbać o to, by jej temperatura mieściła się w 36-37 stopniach. Wanienkę należy postawić na stabilnym podłożu, by nie chwiała się podczas mycia. Pamiętaj również, żeby wybrać takie miejsce, w którym będzie Ci wygodnie. Do wody przeznaczonej do kąpieli, należy wlać trochę olejku lub płynu do kąpieli. Przed umyciem noworodka, trzeba przygotować sobie akcesoria, które przydadzą się bezpośrednio po kąpieli, czyli ręcznik z kapturkiem, pieluszka, kocyk oraz kosmetyki takie jak: maść ochronna na pośladki i balsam z emolientem. Akcesoria te najlepiej położyć blisko przewijaka, by móc łatwo po nie sięgnąć. Jeśli nasz maluch ma jeszcze zachowany kikut, to dodatkowo trzeba przygotować czystą wodę, gaziki oraz preparat do odkażania.

Wanienka do kąpieli – co trzeba o niej wiedzieć i jaką wybrać?

Musisz pamiętać, że wanienka w której kąpiesz dzidziusia musi być przeznaczona wyłącznie do tej czynności. Ważne jest, by zadbać odpowiednio o jej czystość. W tym celu należy ją umyć przed kąpielą i po jej zakończeniu. Najlepiej wyszorować ją przy użyciu szczotki, wody i mydła.

Jeśli zastanawiasz się, jakimi kryteriami powinieneś kierować się podczas zakupu wanienki, to wiedz, że najlepszym wyborem będzie wanienka emaliowana lub duża miednica. Pamiętaj również, by zwrócić uwagę na jej rozmiar. W prawidłowo dobranej wanience powinieneś łatwo zanurzyć nóżki dziecka w wodzie. Jej wymiary powinny być uzależnione również od ilości miejsca, którą mamy w naszym domu/mieszkaniu. Nie ma sensu kupować zbyt dużej wanienki do małego mieszkania, gdyż będzie niepotrzebnie będzie zajmowała wiele miejsca. Ponadto należy mieć na uwadze, że noworodka kąpie się najłatwiej przy użyciu małej wanienki, która często ma wyprofilowany kształt zbliżony do warunków łona matki. Warto wiedzieć, że większa wanienka także ma swoje plusy, gdyż starczy nawet do trzeciego roku życia dziecka. Niektóre modele posiadają specjalne wyprofilowane dno, które zabezpiecza przed zsunięciem się dziecka do środka. Jest to wyjątkowe ułatwienie, dzięki któremu rodzice będą czuli się pewniej i bezpieczniej w trakcie przeprowadzania kąpieli malucha.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręcznika?

Ważnym elementem wyprawki niemowlęcej jest także właściwie dobrany ręcznik dla malucha. Jest istotny z tego względu, że można wykorzystać go nie tylko do wytarcia dziecka, lecz także można położyć na nim dziecko oraz wykorzystać go do pozostałych czynności pielęgnacyjnych, do których należy: przemywanie oczu, pielęgnacja, pępka, szczotkowanie główki, wcieranie balsamu.

Jednym z najważniejszych elementów, który powinien towarzyszyć Ci podczas wyboru, jest właściwy materiał. Ręczniki niemowlęce najczęściej szyte są z bawełny, która jest bezpieczna dla skóry i dobrze chłonie wilgoć. Dla najbardziej wrażliwych maluchów najlepszy będzie ręcznik bambusowy. Tkanina ta ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, dzięki czemu na ręcznikach z jej wykorzystaniem nie gromadzą się szkodliwe drobnoustroje. Ponadto ręczniki bambusowe nie przechodzą nieprzyjemnymi zapachami. Wielu rodziców preferuje ręczniki z muślinu, które są niezwykle miękkie i delikatne, dzięki czemu odpowiednio dbają o skórę maluszka, a ponadto dobrze chłoną wilgoć.

Jeśli jesteś przed zakupem tego produktu, to powinieneś także zwrócić uwagę na kształt ręcznika. Szczególnie wygodny będzie krój w kształcie rombu, na którym rodzic może położyć maleństwo i owinąć go bocznymi częściami materiału. Wielu opiekunów chwali sobie również ręczniki z kapturkiem, dzięki którym można owinąć niemowlaka w całości – od stóp do głowy. Ponadto kaptur zabezpiecza główkę dziecka, która jest wrażliwa na wychłodzenie.

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi pierwsza kąpiel maluszka nie będzie dla Ciebie stresująca, gdyż teraz już wiesz na co zwrócić przed jej wykonaniem. Pamiętaj, że istotne jest zapewnienie noworodkowi sterylnych warunków, więc konieczne jest dbanie o czystość wanienki. Ponadto należy również skompletować akcesoria do kąpieli – przede wszystkim na wanienkę i ręcznik, który powinien być wykonany z delikatnego materiału bezpiecznego dla skóry maluszka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *