Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

książeczki sensoryczne

Czym powinny wyróżniać się zabawki dla najmłodszych?

Wydaje się że wybór odpowiednich zabawek dla dziecka jest sprawą prostą, która nie wymaga szczególnej analizy. Nic bardziej mylnego! Jako że świadomość rodzicielska rośnie, dziś dbanie o malucha to nie tylko zaspokojenie jego podstawowych potrzeb, takich jak głód czy poczucie bezpieczeństwa. Już od pierwszych dni życia, troska powinna obejmować również wsparcie w jego prawidłowym rozwoju. Najlepiej więc stworzyć mu świat, w którym kształty oraz  kolory będą m.in. pobudzać kreatywność i wyobraźnię. Nie sposób pominąć przy tym kształtowania takich umiejętności, jak komunikacja z otoczeniem czy motywacja do działania. Nie bez znaczenia jest także dopasowanie zabawek do wieku i predyspozycji malucha.

Jako że  dziecko w pierwszych etapach swojego rozwoju uczy się głównie przez zabawę przy użyciu zmysłów (wzroku, smaku, dotyku i węchu), dobrze, aby wszystkie otaczające go przedmioty sprzyjały właśnie odpowiednim reakcjom na bodźce docierające z zewnątrz. Ostatnio bardzo popularne stały się m.in. zabawki sensoryczne dla niemowląt. Stanowią one bowiem dla nich ciekawe wsparcie w odkrywaniu świata oraz kształtowaniu tzw. integracji sensorycznej. Choć zdania na ich temat są podzielone, warto jednak zastanowić się, czym tak naprawdę są? Dobrze także przy okazji przeanalizować samo pojęcie integracji sensorycznej, a co za tym idzie, zalety zabawek interaktywnych.

Od integracji sensorycznej po zabawki interaktywne

książeczki sensoryczne

Najprościej rzecz ujmując, integracja sensoryczna to zdolność do poprawnego odbierania i przetwarzania informacji oraz reagowania na nie za pomocą zmysłów. Dzięki temu mózg odwołuje się do doświadczeń z przeszłości, dokonuje oceny sytuacji, umożliwia konkretne działanie czy też gwarantuje właściwą reakcję organizmu na bodźce. Warto przy tym podkreślić, że prawidłowo funkcjonująca integracja sensoryczna odpowiada m.in. za czucie głębokie, właściwą postawę czy koordynację ciała, czytanie oraz inne zdolności pozwalające człowiekowi na efektywne życie w świecie i społeczeństwie.

Co niezwykle istotne, proces kształtowania wymienionych umiejętności zaczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia dziecka. Mając świadomość jego ważności, warto najpierw stymulować zmysły malucha za pomocą własnego ciała – tonu głosu, zapachu skóry czy smaku pokarmu. Dlatego warto mówić do dziecka, tulić go i bujać oraz karmić piersią. Z czasem natomiast dobrze jest kupić zabawki interaktywne dla niemowląt. Zdaniem ekspertów, początkowo najlepiej wybierać proste modele pobudzające 2-3 zmysły i rozwijające podstawowe zdolności motoryczne malucha.

Na tym etapie rozwoju doskonale sprawdzą się chociażby grzechotki, klocki oraz zawieszki do łóżeczka o różnych strukturach. Nie sposób nie wspomnieć również o matach edukacyjnych wyposażonych w różnorodne zwisające interaktywne elementy czy też nieskomplikowanych instrumentach muzycznych, takich jak pianinka, bębenki i fleciki. Niewątpliwie wszystkie wymienione gadżety stanowią dla dziecka idealne połączenie rozrywki oraz pozytywnego rozwoju.

Dlaczego warto kupić dziecku zabawkę sensoryczną?

książeczki sensoryczne

Zabawki edukacyjne (sensoryczne) są niezwykle funkcjonalnym rodzajem dziecięcych gadżetów. Ich podstawową funkcją jest wsparcie dziecka w prawidłowym kształtowaniu jego różnych umiejętności. Aktywizują one bowiem nie tylko mózg czy zmysły. Różnorakie konstrukcje tych zabawek rozwijają także motorykę, równowagę, a nawet logiczne myślenie. Odpowiednio dobrane do wieku malucha pozytywnie wpływają również na jego pamięć, mowę, czy napięcie mięśniowe i układ nerwowy. Są one świetnym narzędziem profilaktycznym. Wykorzystywane w odpowiedni sposób mogą bowiem zniwelować zaburzenia w postrzeganiu świata. Największą ich zaletą jest jednak możliwość kształtowania kilku zdolności jednocześnie.

Dla przykładu, miękkie książeczki sensoryczne, dzięki swojej budowie, mogą  skutecznie stymulować dotyk, słuch oraz wzrok dziecka. Posiadając zwykle różnorodne tekstury – kontrastowe oraz szeleszczące, a także rzepy i guziki – skupiają jego uwagę. Co więcej, wzbudzając ciekawość, ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową malucha. Ponadto zachęcają go do kontaktu z kolorami, kształtami czy dźwiękami, dzięki czemu efektywnie kształtują jego umiejętności poznawcze. Oczywiście, nie bez znaczenia w tym wszystkim jest rozmiar takiej zabawki, jej wytrzymała konstrukcja, a także atrakcyjny wygląd. W końcu powinna ona umożliwiać dziecku swobodne chwytanie, a przy tym wzbudzać u niego same pozytywne emocje.

Zabawki interaktywne odgrywają ogromną rolę w rozwoju dziecka. Ułatwiają bowiem nie tylko poznawanie otaczającego świata. Jako przedmioty edukacyjne, uczą także go pewnych funkcji i zachowań. Wobec tego kluczowe jest dopasowanie ich do etapu rozwoju dziecka oraz jego indywidualnych predyspozycji. Należy je wybierać zatem tak, aby pozwoliły mu w przyjazny dla niego sposób odkrywać w sobie nowe umiejętności. W końcu mają one uczyć poprzez zabawę. Dlatego powinny bawić zaspokajać potrzeby malucha, uwrażliwiać go na bodźce oraz stymulować jego zmysły. Słowem, dobrze, aby stanowiły dla dziecka ciekawe połączenie rozrywki i rozwoju psychofizycznego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *