Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

przybory do kolorowania i dziecko kolorujące kolorowanki

Kolorowanki dla najmłodszych – zabawa i edukacja w jednym

Nie ma nic dziwnego w tym, że dzieci uwielbiają zabawę. Łączenie więc rozrywki z nauką, by edukacja najmłodszych była niezwykle efektywna, wydaje się być dość oczywiste. Co ciekawe, by wspierać prawidłowy rozwój swojej pociechy, wystarczy sięgać po bardzo proste rozwiązania – takie, jak na przykład kolorowanki dla dzieci. Kryją one w sobie ogromną moc, ponieważ pomagają dzieciom kształtować i doskonalić różne umiejętności. Mamy więc wsparcie rozwoju dziecka na różnych płaszczyznach. Kolorowanki są idealne zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Warto więc poznać zalety kolorowanek dla dzieci, by móc w sposób idealny łączyć rozrywkę z nauką, co da dziecku mnóstwo radości i satysfakcji.

Kolorowanki dla dzieci – poznaj ich zalety

Można się zdziwić, jak dużą moc kryją w sobie kolorowanki. Wydaje się, że kolorowanie nie jest żadną nadzwyczajną czynnością – a jednak. Stanowi ważny element rozwoju dziecka, dlatego warto zachęcać go tego typu aktywności. O zaletach kolorowanek można mówić bardzo dużo i stworzyć ich obszerną listę. Skupiając się jednak na najważniejszych korzyściach płynących z kolorowania, należy wśród nich wymienić:

  • doskonałe wsparcie dla kształtowania tak zwanej małej motoryki i precyzji ruchów – podczas kolorowania dziecko uczy się w jaki sposób powinno się trzymać kredkę w dłoni oraz co zrobić, by nie wyjeżdżać poza linię;

  • idealny wstęp do nauki pisania – umiejętność trzymania kredki czy potrzeba wykonywania drobnych ruchów w celu zamalowania określonych pól sprawiają, że kolorowanki dla dzieci znacznie ułatwiają im naukę pisania;

  • rozwijanie wyobraźni i kreatywności dziecka, inspiracja – kolorowanki dają dzieciom mnóstwo swobody, pozwalają puścić wodze fantazji i bawić się kolorami tworząc własną rzeczywistość, nieco odbiegającą o tej, którą znają dorośli – gdzie niebo może być żółte, słońce niebieskie a trawa fioletowa; kolorowanki motywują też do działania i zachęcają do tworzenia – np. z plasteliny czy modeliny malowanych wcześniej obrazów;

  • świetny trening uwagi, cierpliwości i wytrwałości – chcąc pokolorować dany obrazek bez wyjeżdżania za linię, dziecko musi skupić na zadaniu całą swoją uwagę; jest to zajęcie niezwykle angażujące, wymagające czasu i wytrwałości;

  • pomoc w rozładowywaniu emocji – kolory mogą pełnić funkcje terapeutyczną, pozwalając dziecku w twórczy sposób wyrażać siebie;

  • źródło radości i pomoc w budowaniu pewności siebie – ukończona kolorowanka jest powodem do dumy i satysfakcji, a to zwiększa u dziecka pewność siebie;

  • doskonałe rozwiązanie eliminujące nudę – kolorowanki dla dzieci są świetną rozrywką, dzięki której nie ma miejsca na nudę – doskonale sprawdzą się choćby w podróży czy poczekalni;

  • pomoc w odkrywaniu świata – poznawania go w różnych aspektach.

Kolorowanki skrojone na miarę potrzeb każdego malucha

pisakiNie zawsze jest tak, że dzieci chętnie malują. Wynika to z różnych powodów, ale warto je do tego zachęcać, wybierając kolorowanki odpowiadające ich zainteresowaniom. Na rynku dostępne są rozmaite kolorowanki dla dziewczynek i chłopców dedykowane różnym grupom wiekowym. Czasem niechęć do kolorowania wynika właśnie z niedostosowania kolorowanki do wieku czy umiejętności dziecka – są za proste, albo za trudne, a obrazki nie są zgodne z zainteresowaniami dziecka. Jeśli pociecha lubi dinozaury albo samochody, to szukajmy kolorowanek, które będą je przedstawiały, a na pewno się spodobają.

Kolorowanki dla chłopców będą nieco inne niż dla dziewczynek, o czym również warto pamiętać i stanowi to spore ułatwienie przy wyborze właściwej kolorowanki. Niemniej jednak jeśli dziewczynka interesuje się samolotami czy superbohaterami – to nie stoi nic na przeszkodzie, aby dostała kolorowankę dedykowaną chłopcom. Ważne, aby kolorowanka wzbudziła ciekawość dziecka i zachęciła je do malowania.

Chcąc pokazać dziecku, że podczas kolorowania można się doskonale bawić, warto malować razem z nim. wybierając do tego kredki, farby czy flamastry – zgodnie z dziecka preferencjami. Będzie to idealny sposób na spędzenie czasu ze swoją pociechą oraz budowanie i wzmacnianie z nim pozytywnych relacji.

Edukacyjne kolorowanki – to coś więcej niż obrazki do pomalowania

kredkiPoruszając temat kolorowanek dla dzieci, należy podkreślić, że mogą one przybierać różną formę. Mogą to być nie tylko książeczki z obrazkami do pomalowania, ale również zawierać naklejki czy też różne wierszyki, zagadki lub opowiadania, które to zwiększają ich atrakcyjność.

Dostępne są również kolorowanki, pozwalające tworzyć modele z pomalowanych wcześniej elementów, które wystarczy wyciąć i odpowiednio skleić. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszą się także kolorowanki w postaci książeczek do malowania wodą – kolor ujawnia się po kontakcie papieru z wodą.

Jeśli dziecko lubi układać puzzle, to można zakupić mu takie, których motyw do ułożenia ma postać kolorowanki. Wówczas maluch nie tylko ma możliwość pomalowania obrazu według własnej fantazji, ale układać go, kiedy tylko będzie miał na to ochotę.

Kolorowanki dla dzieci mogą być również połączone z zadaniami do wykonania. Wówczas poza obrazkami do pomalowania pojawiają się także rozmaite ćwiczenia – rysowania szlaczków, pisania cyferek lub liter bądź uzupełniania brakujących motywów.

Ponadto można sięgać po kolorowanki tematyczne – np. z zakresu biologii, geografii czy w stylu „poznaję świat” (zawody, jedzenie, części ciała, itp.).

Podsumowując należy raz jeszcze zaznaczyć, że kolorowanki dla dzieci są doskonałym sposobem na wsparcie ich prawidłowego rozwoju. Są jednocześnie i zabawą i nauką. Kolorowanki uczą i rozwijają, dlatego warto zachęcać dziecko do ich malowania. Trzeba jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej kolorowanki, a więc takiej która zainteresuje dziecko i skłoni go do działania oraz będzie dostosowana do jego wieku i umiejętności. Im starsze dzieci tym kolorowanki są bardziej szczegółowe i wymagające większej wprawy. Na rynku jest naprawdę szeroki wybór kreatywnych kolorowanek dla dziewczynek lub chłopców, więc każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *