Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek dla dzieci?

Wybór wózka dla dziecka to dla wielu rodziców ekscytujący etap kompletowania wyprawki – w sklepach jest ich tak szeroki wybór, obfitujący w modele o pięknych motywach, wzorach i kolorach. Szeroka oferta może przyprawić o zawrót głowy. Warto jednak kierować się praktycznymi aspektami podczas dokonywania tak ważnego zakupu. Na kilka rzeczy warto szczególnie zwrócić uwagę, by wózek nie tylko cieszył oko rodzica, ale był wygodny dla pociechy, a także nadawał się na duże i małe wojaże. Jakie cechy sprawią, że posłuży na długo?

Osobna wersja, a może wózek 2 lub 3 w 1?

Wózek dla dzieci

Chyba większość rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że wózki dostępne są w kilku wersjach – możliwy jest zakup gondoli i spacerówki osobno, ale można nabyć model 3w1, czyli gondoli, części spacerowej i fotelika samochodowego w ramach jednego zestawu. Każda z tych opcji posiada wady i zalety. Komplet wielofunkcyjny pozwala pozbyć się problemu poszukiwań każdego z tych produktów osobno. Gdy dziecko opanuje już samodzielne siadanie, co ma miejsce najczęściej w okolicy szóstego miesiąca życia, wystarczy tylko przypiąć moduł spacerowy zamiast gondoli do stelaża. Wybór modelu 3w1 czasem nie jest zalecany ze względu na niską jakość fotelika samochodowego.

Należy zwrócić szczególną uwagę, czy jest on wystarczająco wygodny i, przede wszystkim, na to czy ma odpowiednie, czyli najnowsze atesty bezpieczeństwa. Fotelik musi także pasować do profili kanap, tak by główka maleństwa nie opadała, a kąt nachylenia jego ciała wynosił mniej więcej 30 lub 45 stopni. Wariant 3w1 w zestawie musi posiadać oryginalne i kompatybilne adaptery, służące do przypinania każdego z modułów. Mimo to ta opcja jest bardzo wygodna i praktyczna. Dla wszystkich niezdecydowanych pozostaje jeszcze zakup 2w1, czyli zestawu z gondolą i spacerówką.

Tutaj może nasunąć się pytanie: głęboka i duża gondola czy mniejsza? Duża gondola posłuży intensywnie rosnącemu dziecku na dłużej, ale zajmuje sporo miejsca, szczególnie w bagażniku. Z kolei mała gondola jest łatwa w transporcie i lżejsza, ale pociecha może szybko z niej wyrosnąć. Wybór należy więc od indywidualnych warunków i preferencji rodzica. Ostatni wariant to zakup spacerówki i gondoli jako osobnych produktów. Zaletą tego rozwiązania jest otrzymanie osobnej gwarancji na każdy z nich. Wybór spacerówki po czasie to dodatkowa przyjemność dla rodzica, którego robienie zakupów dla swojego dziecka odpręża.

Pojazd na każde warunki terenowe

Istotny przy wyborze wózka jest rodzaj kół. Mogą to być koła żelowe, piankowe lub pompowane – wybór odpowiednich zależy przede wszystkim od potrzeb. Na równe drogi – na przykład osiedlowe – można postawić na koła piankowe. Są one bardzo lekkie, nie wymagają pompowania i bardzo rzadko ulegają uszkodzeniom. Wózek dziecięcy wyposażony w takie kółka doskonale poradzi sobie na ulicach miast. Niekoniecznie jednak nada się na nierówne tereny, leśne, podmiejskie czy wiejskie, ponieważ słabo amortyzuje wszelkie wstrząsy. W takich miejscach o wiele lepiej jest zastosować duże koła pompowane. Rewelacyjnie poradzą sobie na leśnych dróżkach, łąkowych ścieżkach czy na kocich łbach. Słabą ich stroną jest podatność na wszelkie uszkodzenia. Wystarczy tylko nieopatrznie najechać na gwóźdź czy rozbite szkło, by przebić dętkę. Często tracą także powietrze, ale bardzo łatwo jest je dopompować, na przykład za pomocą zwykłej pompki do roweru.

Istotne dla komfortu jazdy małego pasażera jest zachowanie optymalnego ciśnienia — za mocno napompowane koło wzmacnia siłę wszystkich wstrząsów. Nowością na rynku są koła żelowe. Są całkowicie bezserwisowe — nie posiadają dętek, nie trzeba ich pompować. Doskonale amortyzują wszelkie wstrząsy, ponadto są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na razie ich jedyną wadą jest wysoka cena — być może będzie malała, wraz ze wzrostem ich popularności. Nie mniej ważny jest także aspekt liczby kółek. Najczęściej wózki posiadają cztery koła, dwa przednie są na ogół mniejsze od tylnych, by można było łatwiej nimi manewrować, szczególnie na wąskich alejkach i przy skręcaniu. Cztery koła zapewniają stabilność, obniżają ryzyko wywrócenia się w sytuacjach, gdy jedno z kół wpadnie w dziurę. Z kolei trzy kółka również zapewniają zwrotność, a ponadto są lekkie. W takich modelach wózków przednie koło można zablokować, by łatwiej pokonywać krawężniki i inne duże uskoki.

Wózek jako codzienna pomoc w opiece nad dzieckiem

Wózek dla dzieci

Dobrze jest mieć wózek, który jest łatwy w transporcie, szczególnie przy wypadach za miasto czy podczas odwiedzin u rodziny. Automatyczne składanie całego stelaża to nieocenione ułatwienie. Wózek dla dzieci najczęściej wyposażony jest w przycisk lub rączkę do składania. Należy tylko wcisnąć dany mechanizm, a następnie drugą ręką lekko popchnąć całą konstrukcję ku dołowi. Specjalny uchwyt pozwoli unieść całość w jednej ręce. W przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym warto poprosić sprzedawcę o demonstrację składania, a następnie spróbować złożyć wózek samodzielnie. Podczas zakupu online, można z kolei obejrzeć filmiki instruktażowe, które udostępnia wielu producentów.

Wygoda przede wszystkim

W kwestii wygody nie można także zapominać o wadze wózka, ta najczęściej oscyluje pomiędzy 10 a 20 kg. Te najlżejsze to niskie modele, a ta najcięższe są wysokie i obszerne. O tym, na który wariant zdecyduje się kupujący, zależy także ilość miejsca w bagażniku, a także wolna przestrzeń do przechowywania. Cenną wskazówką jest, by wymierzyć dokładnie bagażnik auta przed zakupem. Obszerna spacerówka, o sile udźwigu 15 kg, posłuży szkrabom nawet do trzeciego lub czwartego roku życia, a więc na bardzo długo. Dodatkową wagę wózka tworzą wszelkie rzeczy, które tam włożymy – kubki z piciem, zakupy, zapasowe pieluszki i inne akcesoria, więc nie ma sensu wybierać najcięższego modelu, jaki jest dostępny na rynku.

Dodatkowe akcesoria

Zestawy wózków są zawsze wzbogacone o funkcjonalne dodatki – uchwyty na kubki, parasolki, moskitiery, osłony przeciwdeszczowe, śpiworki zimowe, kosze i torby zakupowe. Zakup takich akcesoriów to doskonałe doposażenie wyprawki dziecięcej – dzięki kompletowi tych elementów, wszystkie potrzebne rzeczy znajdują się zawsze pod ręką na spacerze. Dobrym rozwiązaniem jest zakup torby, którą można zamocować zarówno na rączce wózka, jak i powiesić na ramieniu. Na co jeszcze zwrócić uwagę, by wózek był maksymalnie funkcjonalny? Praktyczną wskazówkę stanowić może także wybór materiału wnętrza gondoli. Jasne tkaniny zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu, co z kolei uchroni maluszka przed poceniem w porze letniej.

Nie mniej istotna jest także kolorystyka i materiał daszka i budy. Dla dzieci urodzonych zimą lepiej jest dobrać gondolę w ciemnych, klasycznych odcieniach. By zadbać o samopoczucie dzieci, które przyszły na świat latem z pewnością lepiej jest wybrać gondolę w jasnych odcieniach. Warto sprawdzać oznaczenia producentów wózków, niekiedy stosują specjalne tkaniny gwarantujące ochronę przed promieniami UV, zapewniającymi ochronę przed blaknięciem. Wózek to zakup na lata, często także ma służyć nie tylko jednemu dziecku, ale także młodszemu rodzeństwu, dlatego dobrze jest przemyśleć ten wybór. Powinien przede wszystkim ułatwiać rodzicom codzienność. Maluchy łatwo zasypiają, gdy kołyszą je rytmiczne i delikatne wstrząsy, a spacery z wózkiem pozwalają im odpocząć od czterech ścian, załatwić sprawy na mieście czy zrobić zakupy. Tych kilka wskazówek pozwoli cieszyć się funkcjonalnym i praktycznym wózkiem, uprzyjemniającym codzienną rutynę dnia z maleńkim człowiekiem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *