Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

dziecięce kolorowe kredki

Dobór kredek do etapu edukacji plastycznej dziecka

Rysowanie, malowanie i kolorowanie sprawia mnóstwo radości. Jest to niezwykle twórcze zajęcie, które wycisza, pomaga się odstresować, wzmaga koncentrację. Kolorowe kredki to coś, co uwielbia każde dziecko. Piękny, wieloelementowy zestaw będzie świetnym pomysłem na prezent i to niezależnie od wieku czy płci. Obecnie można liczyć na mnogość rodzajów tych narzędzi plastycznych, przez co trudno ograniczyć się tylko do jednego typu. Inne kredki sprawdzą się dla początkującego maluszka, a inne w przypadku bardziej doświadczonego i wymagającego kilkulatka będącego w stanie wykonywać już o wiele bardziej precyzyjne ruchy.

Jakie są dostępne rodzaje kredek? Na które się zdecydować?

Poszczególne rodzaje kredek różnią się od siebie pod wieloma względami. Popularne są kredki ołówkowe, uważane za uniwersalne. Mają one drewnianą oprawę, która skutecznie zabezpiecza grafit przed złamaniem. Są też najczęściej pokryte ochronną warstwą lakieru, co przekłada się na ich większa trwałość. Zaletami tego typu przyborów jest komfort użytkowania, jak również niebrudzenie rąk. Dzieci bardzo lubią także kredki świecowe, które świetnie nadają się do kolorowania. Są one produkowane z wosku, miękkie, idealne do pokrywania dużych powierzchni, charakteryzują się intensywnymi kolorami. Mogą być owinięte papierem lub w plastikowej obudowie, co przeciwdziała brudzeniu rąk. Kolejną opcją do wyboru są kredki akwarelowe, dzięki którym można stworzyć efekt rozmycia, delikatne przejścia, grać światłem. Akwarele mają piękne, pastelowe odcienie. Ich używanie wymaga nieco więcej wprawy, szczególnie jeśli chce się eksperymentować z moczeniem ich w wodzie i rozmywaniem przy użyciu pędzelka.

Kredki pastelowe i żelowe – nieograniczona twórczość

kredki pasteloweNajmłodsi uwielbiają kredki pastelowe, których nie może zabraknąć w szkolnej wyprawce. Charakteryzują się miękkością i pozwalają na uzyskanie rozmaitych efektów wizualnych. Pastele mogą być suche lub olejne. Te pierwsze można przyrównać do kolorowej kredy, rozcierać je na papierze i mieszać ze sobą różne barwy. Z kolei kredki pastelowe olejne cechują się intensywniejszymi kolorami i bardziej zwartą strukturą. Dobrze nadają się więc do nieco bardziej skomplikowanych projektów plastycznych. Ciekawą opcją są akcesoria żelowe, czyli z bardzo miękkim wkładem w formie kolorowego żelu znajdującego się w plastikowej obudowie. Nie trzeba ich temperować, wystarczy je wykręcać lub wyciskać. Można nimi rysować, malować, rozcierać je i moczyć. Kredki mają różne kształty, z czego dla małych dzieci świetnie sprawdzają się zwłaszcza te zaokrąglone. Za najbardziej ergonomiczne uważa się trójkątne ze względu na to, że świetnie leżą w dłoni. Łatwo się je trzyma, nie trzeba martwić się o ciągłe spadanie z blatu. Jeszcze innym wariantem są kredki heksagonalne, czyli sześciokątne, ale są one bardzo wymagające pod względem posługiwania się nimi i trzymania, dlatego nie sprawdzą się w przypadku maluchów.

Kredki dla maluchów – stożkowe, kamyki i nie tylko

kredki klockiDla najmłodszych doskonale nadają się kredki stożkowe, będą idealną opcją do nauki rysowania. Ich specyficzny kształt sprawia, że dziecko może je pewnie chwycić w rękę, stabilnie w niej leżą. Pociecha może też stawiać je jedna na drugiej, przez co stają się wielofunkcyjną zabawką. Kredko-klocki tego typu dostępne są w różnych kształtach, mogą nawet przypominać zwierzęta. Kolejną opcją do wyboru są kredki waldorfskie, które mają postać kolorowych kafelków. Dla małego dziecka będą w sam raz – dopasowują się do ręki, mają kilka powierzchni rysowania. Tego rodzaju produkty są w pełni bezpieczne, bo produkuje się je z wosku pszczelego. Z myślą o maluszkach powstały kredki w postaci kolorowych kamyków. Za ich pomocą można ćwiczyć prawidłowy chwyt oraz rozwijać małą motorykę. Jest to świetna opcja na początek podczas nauki trzymania niewielkich przedmiotów.

Czym kierować się przy wyborze kredek dla dziecka?

Przy wyborze kredek należy mieć na uwadze to, aby były one dobrej jakości, co przełoży się na większą wytrzymałość i mniejszą podatność na zniszczenia. Kolejną kwestią jest to, by dobrze leżały w dłoni i były odpowiednio wyprofilowane. Poręczne kredki ułatwiają rysowanie oraz kolorowanie. Zaleca się kupować zestawy o wyrazistych kolorach, łatwe do temperowania. Ważne jest to, żeby były one wykonane z bezpiecznych materiałów, nie mogą zawierać żadnych szkodliwych substancji. Nie bez znaczenia jest też grubość kredek, ich kształt i stopień twardości grafitu. Dla przedszkolaków idealne będą te grubsze, które łatwiej uchwycić i nimi manewrować. Do nauki prawidłowego chwytu świetnie sprawdzają się natomiast kredki o trójkątnym przekroju.

Kredki powinno się dobierać w zależności od ich przeznaczenia. Do kolorowania idealne są te z miękkim grafitem, które wymagają mniejszego nacisku, natomiast twardszy sprawdzi się w przypadku szkicowania i rysowania. Wyższy stopień twardości grafitu pozwala na podkreślenie szczegółów rysunku. Przy wyborze kredek należy mieć na uwadze nie tylko wiek dziecka, ale też jego indywidualne możliwości. Każdy maluch rozwija się w swoim tempie, dlatego trzeba dobrać je do nabytych zdolności manualnych i ich zaawansowania. Inne sprawdzą się w przypadku najmłodszych niż dziecka, które już wykształciło prawidłowy chwyt pisarski. Kolorystyka kredek także ma znaczenie, małym dzieciom wystarczy zestaw standardowy składający się z dwunastu kolorów. Starszym można już kupić wariant z ponad trzydziestoma różnymi barwami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *