Świat zabawek

swiatzabawek.eu

Odkrywaj świat zabawek dla dzieci z nami

chłopczyk z hulajnogą dla dzieci

Jak dobrać hulajnogę do potrzeb dziecka?

Hulajnogi to jeden z ulubionych pojazdów dziecięcych. Pozwala w wygodny sposób pod okiem rodzica przemieszczać się po chodniku czy na podwórku. Dodatkowo uczy dziecko koordynacji ruchowej i wzmacnia siłę mięśni. W wielu przypadkach zdecydowanie prościej jest nauczyć się jeździć na hulajnodze, niż na rowerze. Niższa cena powoduje, że są to bardzo chętnie wybierane pojazdy. Czym kierować się podczas wyboru i jakie cechy powinna mieć dobra hulajnoga?

Zalety z jazdy na hulajnodze

Jazda na hulajnodze pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Zwiększa zmysł równowagi i poprawia panowanie nad ciałem. Jazda wymaga skupienia, w związku z czym poprawia koncentrację i ćwiczy refleks. Zachowanie balansu ciała jest sporym wyzwaniem, dzięki czemu podczas jazdy rozwijane są główne partie mięśniowe takie jak: nogi, plecy czy brzuch. Poprawa kondycji dziecka i koordynacji ruchowej znacząco ułatwi późniejszą naukę jazdy na rowerze.

Bezpieczeństwo podczas jazdy na hulajnodze

hulajnogaHulajnogi dla dzieci są często traktowane jako zabawki. Należy jednak pamiętać, że maluch może na nich osiągać prędkości porównywalne do tych na rowerku. W związku z tym należy wyposażyć go w odpowiedni sprzęt, który uchroni przed kontuzją. Obowiązkowym elementem ubioru na hulajnogę powinien być kask. Ochroni on głowę przed urazem w momencie upadku. Równie ważne są ochraniacze. Szczególnie polecane są te na łokcie i kolana oraz na nadgarstki. Dzięki temu podczas upadku dziecko z dużym prawdopodobieństwem uniknie złamania, ale również bolesnych obtarć. Przy zakupie, należy również zwrócić uwagę czy hulajnoga dla dzieci posiada odpowiednie certyfikaty. Producent powinien poinformować także o maksymalnej wadze użytkownika.

Dobór hulajnogi do wzrostu dziecka

Hulajnoga musi być odpowiednio dobrana do wieku i wzrostu dziecka. Tylko wtedy będzie ona wystarczająco komfortowa i bezpieczna. W pierwszej kolejności należy zmierzyć dziecko. Warto aby miało ubrane na sobie buty, w których będzie korzystać z akcesorium. Następnie maluch powinien zgiąć łokcie pod kątem 90 stopni. Pomiaru dokonujemy od ziemi do wysokości zgiętych łokci. Kolejnym krokiem jest zmierzenie hulajnogi. Pomiarów należy dokonać od podstawki, na której stawiana jest stopa do kierownicy. Optymalnie wysokość od podstawki do kierownicy powinna być równa odległości od ziemi do łokcia dziecka. Jeśli hulajnoga będzie posiadała regulowaną wysokość to ten wymiar może być minimalnym na jaki można opuścić kierownicę. Dzięki temu wraz ze wzrostem dziecka, można będzie wyciągać wyżej kierownicę i sprzęt wystarczy na dłużej.

Z jakiego materiału hulajnoga?

Na rynku można znaleźć trzy główne materiały z jakich są produkowane hulajnogi. Są to: metal, plastik i drewno. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

  • Hulajnogi metalowe – Modele wykonane z metalu polecane są dla starszych dzieci. Będą ewidentnie cięższe od modeli drewnianych i plastikowych. Dzięki temu posiadają jednak dużo większą trwałość. Metalowa rama bez problemu przetrwa wiele upadków, jak i podskoków i akrobacji wykonywanych przez dziecko. Przy zakupie warto wybrać model z aluminium, ponieważ jest on ewidentnie lżejszy, a nie odbiega trwałością od stali.
  • Hulajnogi drewniane – Posiadają bogate wzornictwo i stylowy design. Są jednak zdecydowanie mniej funkcjonalne od plastikowych i metalowych odpowiedników. Aby zachować pełną funkcjonalność, muszą być wykonane z wysoką precyzją i z dbaniem o jakość materiałów.
  • Hulajnogi plastikowe – przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Często jest to hulajnoga trójkołowa. Ułatwia ona utrzymanie równowagi. Posiada ona dwa koła z przodu i jedno z tył. Dzięki temu dziecko nie przewróci się podczas odpychania. Modele wykonane z plastiku są bardzo lekkie. Nawet najmniejsze dzieci nie będą miały problemów z ich przenoszeniem. Niska waga niesie jednak za sobą słabszą trwałość od metalowych odpowiedników. Plastikowe hulajnogi doskonale sprawdzą się jednak jako pierwszy sprzęt do nauki jazdy.

Wielkość i materiał kół hulajnogi

hulajnogaIm większe są koła hulajnogi, tym prościej będzie można pokonywać nią nierówności na drodze. Duże koła bez problemu poradzą sobie z łączeniem kostki brukowej czy z jazdą po utwardzonym żwirze. Małe kółka sprawdzą się jedynie do jazdy po płytkach, równych chodnikach czy asfalcie. Równie istotny jest materiał z jakiego zostały one wykonane. Małe z poliuretanu sprawdzą się podczas jazdy po bruku i asfalcie. Materiał ten zapewnia doskonałą przyczepność i cichą jazdę. Na nieutwardzone drogi lepszym rozwiązaniem będą hulajnogi z pompowanymi kołami. Zapewnią one nie tylko lepszą amortyzację, ale również stabilność jazdy. Należy jednak uważać podczas jazdy po kamieniach. Tak samo jak w rowerze czy samochodzie, w pompowanych kołach można złapać gumę. Twarde szerokie kółka wykonane z gumy lub plastiku sprawdzą się jedynie do jazdy po asfalcie i betonie. Jazda po bruku może być na nich bardzo męcząca. Dodatkowo plastikowe koła będą emitować dużą ilość hałasu. Może on przeszkadzać nie tylko rodzicom, ale również sąsiadom.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *